Udělat test pepřových sprejů jsme chtěli udělat už delší dobu. Hlavně proto, že je náš armyshop velmi často prodává a proto jsme chtěli vědět, jak který pepřák vlastně funguje. Test obranných sprejů jsme zaměřili zejména na dosah a ovládání. Hlavně jsme chtěli zjistit rozdíly mezi jednotlivými typy. Do testování účinnosti pepřového spreje jsme se nepouštěli. Účinnost sprejů z kayenského pepře je ověřená už mnoha testy a také jsme neměli dostatek dobrovolníků :-).

Obranné spreje v testu

Nejprve seznam sprejů, které jsme testovali. Všechno jsou to spreje, které nabízí army shop Armed (po kliknutí budete přesměrováni na stránku se sprejem).

Testovali jsme menší i větší varianty sprejů. Spreje s označením KO (první tři) zastupují levné obranné spreje s odlamovací pojistkou. První dva jsou pepřové, KO Defenol je slzný plyn. Vyrábějí se o objemu 50 a 40 ml, jsou tedy poměrně malé. Zbávající tři pepřové spreje mají bezpečnostní pojistku pro více použití a vyrábějí se v objemu 50ml, 16 ml (do kabelky) a Stopper ještě 90 ml.

Průběh testu obranných sprejů

Žádné laboratorní podmínky nečekejte. Vzali jsme prostě batoh, do něj naházeli spreje a vyrazili do přírody. Na strom jsme připevnili velký papír, který jsem se snažil obranným sprejem zasáhnout a celé jsme to natočili na kameru, takže si můžete prohlédnou i video. Podmínky byly docela dobré, foukal jen mírný větřík. Dal jsem si opravdu pozor, aby mi při testování foukal do zad, protože jsem takhle jednou ukazoval před prodejnou zákaznici, jak daleko sprej dostříkne, a nechtěně jsem jí ukázal, že je i hodně účinný.

Pepřový sprej KO Jet 40 ml

Pro použití je potřeba odlomit palcem plastovou pojistku. KO Jet je pepřový sprej typu střela, takže dosáhné nejdále, zhruba 4 metry. 40 ml náplň vydrží zhruba na 4 sekundové stříkání. Tento pepřový sprej je vhodný pro použití na delší vzdálenost a snáze se s ním míří.

Pepřový sprej KO Fog 50 ml

Ko Fog je pepřový sprej typu mlha. Před použitím se opět musí odlomit pojistka. Sprej dosáhne maximálně 3 metry. Výhodou je ale větší krytí, než má střela. 50 ml náplň vydrží zhruba 3 sekundy. Tento sprej je tedy vhodnější pro blízký kontakt, nejlépe na dosah ruky, kdy zasažení účočníka je jistota.

Slzný sprej KO Defenol 40 ml

Slzný sprej KO je jediný zástupce slzáků v testu. Stejně jako předchozí dva má odlamovací pojistku. Slzný plyn je ověřená a účinná látka, která útočníka spolehlivě zneškodní. Nevýhodu má v uzavřených prostorách, kde spolhelivě zneškodní i majitele - tedy pokud se bude po použití v místnosti zdržovat. Dosah slzeného spreje je zhruba dva metry, takže je na tom podobně jako mlhový pepřový sprej. Vhodný pro použití na blízko.

Pepřový sprej Equalizer

Equalizer je pepřák typu střela a má pojistku, která se odsune do boku a pak je možné stisknout tlačítko. Po použití je možné sprej zase zajistit. Vzhledem k tomu, že sprej vydrží stříkat jen pár sekund, je smysl takové pojistky diskutabilní. Pokud sprej použijete jednou a náhodou ho nevystříkáte, stejně už v něm moc pepřové látky nezbůstane. Verze 50 ml dosáhne o něco dál, než KO Jet, ale rozdíl je malý. Výdrž zhruba 4 sekundy. Jinak to je u 16 ml verze, která je oblíbená jako pepřový sprej pro ženy. Díky své miniaturní velikosti se hodí do kabelky. Je potřeba si uvědomit, že je v něm jen 16 ml látky, která vydží se spreje stříkat zhruba 2 sekundy. Na blízko to ale stačí, i 1 ml pepřového spreje v oku dělá divy.

Pepřový sprej K-FOG

K-FOG je mlhový pepřový sprej s pojistkou pro více použití, stejnou jako má Equlizer. K-FOG ve verzi 50 ml vypadá docela schopně. Dosah je zhruba 2 metry , ale pokrytí je velké a stříká zhruba 8 sekund.

16 ml verze opět vydží stříkat docela dlouho, daní za to je menší pokrytí. Je to opět pepřový sprej do kabelky

Pepřový sprej Stoper

Nejlepší na konec? Možná ano, protože pěnový pepřový sprej Stoper má docele velký dosah a slušný rozptyl. V praxi to vypadá tak, že z trysky spreje létají chuchvalce pepřové pěny. Dalo by se říct, že pěnový pepřový sprej spojuje výhody střely a mlhy.

50 ml verze je rozhodně lepší, dosah je zhruba 3,5 metru a výdrž 6 sekund.

16 ml verze je tak na 2 metry a 5 sekund výdrž.

Závěr

Každý pepřový sprej vydrží jen tak dlouho, než stačí prohnat tryskou pepřovou tekutinu. A té ve spreji moc není, protože jak víme, kapalinu stlačit nelze. 16 ml verze sprejů jsou oblíbené, ale je potřeba myslet na to, že jejich použití je dost omezené (stejně jako místo v kabelce). Čím větší sprej s sebou můžete nosit, tím lépe pro vás. Army shop Armed nabíz jako největší pepřový sprej 90 ml Stoper.

Video z testu obranných sprejů