Fotopast je automatické digitální zařízení, které je určené pro záznam fotografií nebo videa ve dne i v noci. Fotopast je aktivována spuštěním PIR čidla, a to v okamžiku, kdy je zaznamenán pohyb člověka nebo zvířete (s tepelnou stopou) v zorném poli snímače.

 

 

 

Fotopast je konstruována tak, aby eliminovala nežádoucí pohyby v zorném poli. Čidlo fotopasti nepracuje pouze na základě záznamu pohybu, ale zároveň na základě teplotních změn. Díky tomu nedojde ke spuštění např. při pouhém pohybu větví způsobeném poryvem větru. Fotopasti jsou v činnosti pouze, když se v jejich okolí někdo pohybuje. Když jejich senzor zaznamená pohyb, udělá přístroj sérii snímků se sekundovým odstupem dle konkrétního nastavení.

 

 Ve fotopastech se používá tzv. PIR detektor neboli infračervené pohybové čidlo. U různých modelů má různý dosah, úhel a citlivost. Většina dnes používaných fotopastí je vybavena také pro focení za tmy, a to pomocí neviditelného záblesku (osvětlení větším množstvím infračervených diod). V tomto případě jsou pak záznamy černobílé.

 

 

 

Samotný záznam je možno pořídit ve formě fotek, ale také videa. Tyto dvě základní možnosti nabízejí snad všechny současné fotopasti. Rozlišení fotopastí, které se vyskytují na našem trhu, se nejčastěji pohybuje od cca 2 MPx po 8 MPx. A protože většina fotopastí podporuje záznamové karty až do velikosti 32GB, není problém na ně pořídit až tisíce záznamů. Fotky lze pořizovat ve formátu „JPG“, videa nejčastěji ve formátech „AVI“.

 

Jak poznáte kvalitní fotopast?

·         Musí rychle reagovat na pohyb tepelné stopy zvěře nebo lidí, která aktivuje pohybové čidlo (PIR). Tím se spustí vlastní expozice snímku.

·         Mezi nejdůležitější parametry fotopastí patří prodleva mezi aktivací pohybového čidla a samotnou expozicí.

·         Fotopast dokáže bez problémů snímat i v noci, pokud je vybavená kvalitní osvětlovací jednotkou.

·         Osvit JE v infračerveném pásmu (IR), který je velmi nenápadný (vlnová délka 850 nm) nebo i zcela neviditelný (vlnová délka 940 nm). Snímky pořízené v tomto světle jsou černobílé.

·         Většina fotopastí má senzory s rozlišením 5 MPx, které jsou posléze interpolovány na vyšší hodnoty. Rozlišení 5 MPx je zcela dostačující.

·         Jako úložiště nasnímaných záběrů slouží klasické paměťové SD karty (od 2 do 32 GB).

·         K napájení fotopastí se používají alkalické nebo nejlépe lithiové baterie. Alternativně lze fotopast doplnit externím napájením.