Historie a příběh nože Bowie
 
Pokud pročítáte tyto řádky, znamená to, že jste se rozhodli dozvědět se něco o jednom z nejslavnějších nožů, v lidské historii. Ano, je to tak, budeme se bavit o noži Bowie, známém také pod přezdívkou Arkansaské párátko (Arkansas toothpick). Nůž Bowie je známý mezi zálesáky po celém světě. Svoji oblibu si získal hlavně díky své obrovské univerzálnosti a odolnosti. A jak to tehdy všechno začalo?

Arkansas Drsný to kraj

Historie nože Bowie sahá do první poloviny 19. Století. Když jste se v té době bavili o drsném a nehostinném místě, bavili jste se o Arkansasu. Bylo to území pro opravdu drsné chlapy, kteří používali veliké lovecké nože namísto párátek na zuby. V Arkansasu žil i kovář James Black, který byl podle historických pramenů bratr Jima Bowieho a proslavil se výrobou těchto nožů. Jeho nože byly už v té době kopírovány mnoha nožíři, dokonce i ve Velké Británii, a prodávány pod názvem Arkansaské párátko. A současnost? Podívejte se, jako nože bowie vypadají dnes!

 

A jak nám do celého příběhu zapadá Jim Bowie?

Jim Bowie (1796 – 1836) byl známý voják, hraničář, lovec, otrokář a stopař. Proslavil se mimo jiné i pro své umění zacházet s nožem. Hrál důležitou roli v Texaské revoluci a mnoho pravdivých i smyšlených přiběhů, z něho učinilo amerického folkového hrdinu. Podle mnoha zdrojů to byl právě kovář James Black, kdo vyráběl většinu nožů pro Jima Bowieho. Tyto nože jsou také nazývány jako první Bowie nože. Když propukla válka o nezávislost Texasu, byl již Jim Bowie slavnou a známou osobností. Osudnou se mu stala bitva o malou misii Alamo. Zde se s hrstkou dobrovolníků a farmářů (189) postavil několikanásobné přesile Mexické armády (4000 – 4500), kterou vedl diktátor Antonio Lopez de Santa Anna. Kromě Jima Bowieho byly v pevnosti ještě další, již v té době známé osobnosti např. Davy Crockett a velitel William Travis. Bitva trvala 13 dní a všichni obránci nakonec zaplatili životem. Vzali však s sebou také 1250 Mexických vojáků, což byla pro Santa Annu citelná ztráta. Svou obětí také poskytli generálu Houstonovi cenný čas na zformování nové jednotky, která sic početně slabší, ale Santa Annovu armádu rozprášila.

 

 

 

 

 

 

 

Známý, avšak obestřen rouškou tajemství

Paradoxem je, že ačkoliv je nůž Bowie velice slavný, nikdo nemůže s určitostí říci, jak přesně vypadal. Dnešní nože jsou vyráběny podle vzoru kováře Jamese Blacka, který však přestal nože vyrábět v roce 1839.
Velikostí se tedy nůž pohybuje mezi 25 – 38 cm a jedná se o víceúčelový nůž. Je určen pro porcování ulovené zvěře, přípravu dřeva na oheň, stavbu přístřešků, anebo na vybírání kousků masa z mezizubních prostor.

Jak tedy přesně vypadal nůž Jima Bowieho? To s určitostí ví asi pouze Mexický voják, kterého s ním jako posledního poslal Jim na onen svět.