Nelze říct, jaký stan je nejlepší obecně, protože každý ho využívá k jiným účelům a požaduje od něj jiné vlastnosti. Proto je důležité si ujasnit několik bodů. Po tomto ujasnění vám bude zřejmé, jaká kategorie stanů je pro vás ta ideální. Námitka, že ideální stan je ten ve své kategorii nejlepší je částečně oprávněná, ale týká se hrstky lidí, kteří finance neřeší.  Pro nás ostatní je důležité vědět, jaký stan mi bude dostačující, dokáže to, co od něj potřebuji a zároveň se u něj nebude platit za zbytečné vlastnosti, které člověk stejně nikdy nevyužije.

 

Dvouplášťový stan Jurek MIKRO 1, pro 1 osobu

 

Nošení stanu

 

Důležitý faktor je způsob nošení stanu. Ten, kdo plánuje využívat stan při několikadenních přechodech horských masivů, potřebuje stan, který bude mít nízkou hmotnost a malé rozměry při zabalení. Naopak ten, kdo chce stan na ryby nebo pobyt v kempu, kam dojede pohodlně autem, nemusí řešit rozměry ani hmotnost.

 

Stan "Tasman" pro 3 osoby, Coleman

Přírodní podmínky a podnebí

 

Přírodní podmínky a podnebí, ve kterých plánujete stanovat, jsou tím nejdůležitějším faktorem při výběru stanu. Jinak odolný stan potřebujete do Alp, kde budete stavět stan na kamení, písku a bude se do něj opírat silný vítr. Naopak do kempu u Berounky vám bude stačit obyčejnější stan, protože bude stát na trávě, na rovině a vítr bude maximálně hýbat s listy na okolních stromech.

 

Dvouplášťový stan Jurek MIDI 4 DUO, pro 4 osoby

Roční období

 

Další je období, ve kterém stanujete. Ten, kdo stanuje celoročně, nebo se vyžívá v extrémech a proto stanuje zásadně v zimě a závějích bude potřebovat zateplený stan. Ale například vodák, který stanuje v létě při sjíždění Vltavy, by zateplený stan moc nevyužil. Naopak by mu v něm bylo zbytečně vedro.

 

Skládání stanu a odolnost tyčí

 

Poslední vlastností, která by vás měla zajímat je odolnost tyčí a způsob skládání stanu. Opět platí, že každodenní skládání při pochodech namáhá stan i vás víc, než týdenní pobyt na 1 místě. A zřejmě si nepřejete, abyste se vztekali při hledání správného očka a dílu každý den, nebo řešili v několika tisících metrech prasklé plastové tyče od stanu.

 

Velký vojenský stan, 48 m2, zelený

 

Kapacita stanu

 

V neposlední řadě je důležité rozmyslet si, kolik lidí bude ve stanu spát a kolik věcí budou chtít mít u sebe uvnitř.