Boty jsou základ, to vám poví každý zkušený voják. A vojáci jsou na nohou často, tak o tom něco vědí. Pokud si nenecháte poradit a nepořídíte si kvalitní boty, uděláte to hned po prvním delším pochodu. To už za sebou budete mít zkušenost v podobě puchýřů, otlaků, bolavé achilovky, nebo v lepším případě jen zbytečné únavy a nepohodlí.

 

Jaký typ obuvi zvolit

Mít jednu univerzální botu není zrovna ten nejlepší nápad. Sice zpočátku ušetříte, ale zaprvé se bude obuv rychleji opotřebovávat, za další není ani pro vaši nohu vhodné, aby byla pořád uvězněná ve stejné botě, no a nakonec, vždy, když chcete něco univerzálního, musíte udělat hodně kompromisů, takže výsledek je v lepším případě průměrný. My se nyní budeme bavit zejména o botách služebních, tedy určených pro vojenské a policejní použití a z toho vyplývající použití pro military outdoor, bezpečnostní agentury, cestovatele, prostě jde o boty pro typické zákazníky obchodu ARMED.

Vysoké boty

Jak vypadá klasická vojenská bota

Klasické vojenské boty, kterým se říká „kanady“, poznáte takto:

 • Jsou celokožené

 • Mají tvrdou, pryžovou, lepenou podrážku

 • Jsou vysoké (obvykle vyráběné ve výšce cca 9 palců, tedy okolo 23 cm)

-          Typickým zástupcem takové boty jsou vojenské boty vz 60, 90, 2000 atd. české značky Prabos, s tím, že se zvyšujícím se číslem se údajně jejich kvalita snižovala. Z mojí zkušenosti můžu potvrdit, že kanady vzor 90 byli odolnější, než vzor 2000, s pohodlím na tom byli ale stejně (špatně).

Takovéto boty jsou stále „fasovány“ jako základní boty i v české Armádě (AČR). Jejich výhodou je relativně velká odolnost (i když záleží na konkrétním provedení a použitých materiálech), jednoduchost výroby a následné údržby a celkem nízká cena. Nevýhodou je to, že v porovnání s moderními outdoorovými botami jsou „kanady“ méně pohodné, těžké a promokavé.

Trendem posledních let je proto úprava oblíbených outdoorových modelů do služebních verzí. Touto cestou jde více výrobců, z námi prodávaných značek to je německá LOWA.

Modernější vojenské boty jsou tedy vylepšeny a poznáte je takto:

 •  Jsou celokožené, ale mají i nepromokavou membránou, například Gore-Tex

 • Mají měkčí podrážku, nejčastěji značky Vibram

 • Mají ochranné prvky na patě špičce

 • Obvykle jsou díky upravené konstrukci mnohem pohodlnější

 • Jsou pořád celkem těžké, což je daň za robustní konstrukci a odolnost

-          Zde jsou typickými zástupci například Goretexové boty Prabos fasované v armádě, dále za vlastní pořizované Meindl Island, Hanwag Alaska, nebo LOWA Tibet. Mimochodem věděli jste, že značky Hanwag a Lowa založili němečtí bratři Hans a Lorenz Wagnerovi?

 

Nejnovější trendy vojenských bot

Jak už jsem zmínil výše, vojenské vybavení je čím dál častěji tvořeno úpravou vybavení outdoorového. Nejedná se tedy jen o boty, ale o tom zase někdy příště. Trendem u outdoorových bot je dosažení co nejnižší váhy a zároveň pohodlí pro nositele. Povšimněte si, rozdílu mezi klasickými vojenskými botami, kde hlavní je, aby bota co nejdéle vydržela. Jelikož značné procento outdoorových nadšenců (česky zálesáků), turistů a dalších uživatelů se ve skutečnosti nebude pohybovat delší dobu na ledovci, klasické celokožené boty jsou pro ně zbytečně robustní, těžké a tudíž nepohodlné. Proto začali výrobci přicházet na trh s botami lehčími, které mají svršek kombinovaný z kůže (zejména ve spodní části boty) a vrchní část je z části nylonová (v horším případě polyesterová). Takováto obuv, kromě toho, že je lehčí, je mnohem prodyšnější, přitom díky použití membrány je bota nepromokavá. Podrážky těchto bot jsou pak vstřikované a ne lepené. Vstřikovaná podrážka se nemůže odlepit, což je její výhoda a svým způsobem i nevýhoda, protože vstřikovanou podrážku nemůžete z boty strhnout a nalepit tam novou (takzvaně botu znovu podrazit). 

Takže ještě jednou a přehledně, jak poznáme moderní polo-koženou vojenskou botu:

 • Bota je kožená pouze ve spodní části, horní je nejčastěji nylonová
 • Bota je lehká
 • Podrážka je vstřikovaná, tudíž může být mnohem výrazněji tvarovaná

-          Typickým zástupcem v naší nabídce je například LOWA Zephyr, LOWA Z8, nebo z levnějších Bennon Comodore.

 

Tímto jsme si tedy celkem zjednodušeně prošli typy vojenských vysokých bot, dříve označovaných jako kanady. Společné rysy pro všechny verze jsou:

 • Výška okolo 23 cm
 • Důraz na robustní konstrukci a vyztužení v oblasti kotníku
 • V 99% případů použití nepromokavé membrány
 • Silná podrážka se samočistící funkcí

 

Střední boty

Stále častěji dnes zákazníci volí i nižší boty o výšce okolo 6 palců (15 cm). Takovéto boty jsou vysoké nad kotník, tudíž stále kotník podporují proti zvrtnutí. Málokdy jsou takové boty celokožené, většinou jsou polo kožené, a tudíž prodyšné a hlavně – velmi lehké. Takovéto boty si stále častěji pořizují i vojenští profesionálové, protože pro některé druhy úkolů jsou naprosto dostačující a voják pak netahá na nohou zbytečnou váhu. Je ale třeba mít na paměti, že to má i nevýhodu. Do boty může snadněji natéct horem, případně tam může horem napadat hlína, kamínky apod. Kromě vojáků jsou tyto boty oblíbené i u policistů, ať už řadových, nebo ze zásahových jednotek, takže až vám na dveře zaklepe urna beranem, dívejte se na nohy, uvidíte Lowy Zephyr Mid.

 

Z hlediska výšky jsou pak poslední volbou boty nízké, tří palcové. Takové boty už jsou pak jasně určeny pro policisty, kteří šlapou chodník a pro příslušníky bezpečnostních agentur, nebo třeba pro sportovní střelce. Možná ještě horší než celý den jít, je celý den stát, nebo jen tak popocházet po betonové podlaze, a stát ve špatné botě s tvrdou podrážkou je opravdu bolestivá záležitost. U těchto bot je již vstřikovaná podrážka nejčastější (mluvím o moderních a kvalitních „taktických“ botách, zajisté na tržnici se dají sehnat i kousky s lepenou podrážkou). A jelikož se bavíme o botách outdoorových, nebo služebních, které z nich vycházejí, často jsou tyto vybaveny nepromokavou membránou. Zda to je vždy výhoda, se dozvíte dále.

Nízké boty

 • výška do 8 cm
 • vstřikovaná podrážka (často antistatická)
 • ochrana paty a špičky proti okopání

-          typický představitel v naší nabíce: Lowa Zephyr Low, Lowa Innox Low, Bennon Panther

 

Tímto jsme tedy prošli služební boty z hlediska výšky, jak už nyní víte, dělí se na vysoké (9“), střední (6“) a nízké (3“). Dále se boty dělí podle typu materiálu použitého na svršek, a to buď na celokožené, nebo polokožené (kombinace kůže a nylon), občas najdete boty pouze ze syntetických materiálů bez použití kůže. Podrážky můžou být buď lepené (bota jde znovu podrazit), nebo vstřikované (vyšší odolnost, podrážka je ve formě „vstříknuta“ na botu, ale tudíž nejde vyměnit). Dalším důležitým parametrem je přítomnost nepromokavé a prodyšné membrány.

 

Výběr správné obuvi není úplně jednoduchá záležitost. Existuje ale několik základních pravidel, která platí vždy.

 1. Vyberte si správnou velikost
 2. Vyberte si kvalitně vyrobenou botu z kvalitních materiálů
 3. Při zkoušení boty nespěchejte

 

Jak vybrat správnou velikost

Než vám řeknu, jak vybrat správnou velikost, dozvíte se, proč je to tak důležité. Výběr správné velikosti je totiž to nejdůležitější, jak vybírat botu. Pokud si vyberete špatnou velikost, bota může být nejkvalitnější na trhu, ale stejně vám odře nohy a co hůř, nejspíš potrháte vnitřní stélku. Následná reklamace bude pravděpodobně zamítnuta – z důvodu nesprávně zvolené velikosti. Proto, pokud koupíte boty přes e-shop a ty vám nejsou, nebojte se je poslat zpět a vyměnit za jinou velikost. Nohy vám poděkují.

A jak tedy na správný výběr velikosti

Nejdříve pár faktů:

 • Při delším pobytu v botě a vykonávání nějaké fyzické aktivity se vám noha zvětší, protože se více prokrví
 • Myslete na to, k jakému účelu botu pořizujete a jak tlustou ponožku budete nejčastěji používat. V ideálním případě zkoušejte boty v takové ponožce.
 • Bota nemá jen délku, ale také šířku a výšku. Bota by vás neměla tlačit ani na špičce a patě, ale ani by neměla být těsná na bocích, nebo tlačit do nártu.
 • Udává se, že při zkoušení by měla být bota volná v oblasti paty zhruba tak, že za patu strčíte palec.

Jak zkoušet boty

 • Udělejte si čas
 • Zkoušejte obě boty najednou, ani ne tak proto, že by byla každá bota jiná, ale hlavně každá noha je malinko jiná.
 • Obujte si boty, pokud to jde, zkuste vsunout palec za patu, tím by se měla noha posunout v botě dopředu, aniž by to bylo nepříjemné.
 • Zašněrujte obuv a procházejte se po prodejně (poznámka: pokud jste boty objednali z e-shopu, není nutné se jít procházet do prodejny, můžete tento postup použít i doma, navíc více v klidu).
 • Pokuste se nasimulovat chůzi z kopce (například stoupnutím na špičky na schodech). Měli byste se opřít o botu v oblasti nártu. Pokud se budete dotýkat prsty špičky, můžete očekávat puchýře, při delším pochodu se můžete rozloučit s nehty. Pozor na správné zašněrování, pokud budete mít při tomto testu nohu v botě příliš volnou, logicky vás nárt nemůže podržet.
 • Zkontrolujte, zda bota nemá vady. U levnějších bot je to nejčastěji nesprávné šití (vadný šev), nebo na každé botě jinak nalepená podrážka.

Jak poznat kvalitní botu

Kvalitní bota nemusí být nutně drahá, ale přesto je cena boty docela dobré výchozí vodítko. Pokud je bota příliš levná, výrobce asi musel někde ušetřit. Kvalitní kůže něco stojí, a proto si třeba právě Lowa kůže (v obuvnictví přesněji označované jako usně) velmi pečlivě vybírá. Na druhou stranu, to že je bota drahá, nutně neznamená, že je kvalitní.

Nejrychlejší kontrola kvality boty je kontrola švů a přilepení podrážky. Pokud na každé botě běží švy jinak, pokud na botě najdete zbytky lepidla, už to říká něco o kvalitě zpracování, ačkoliv to nutně nemusí znamenat, že jsou nekvalitní materiály. Pokud chcete vybrat kvalitní podrážku, dívejte se po podrážkách Vibram, pokud kvalitní membránu, hledejte Gore-Tex. Kvalitní kůži na první pohled pozná jen znalec. Pokud nechcete riskovat, volte nějakou prověřenou značku, my v Armedu doporučujeme značku LOWA, ale příjemným překvapením i pro nás samotné česká značka Bennon, která nabízí za poměrně nízkou cenu velmi dobrou kvalitu a příliš reklamací na tyto boty nemáme.

 

 

Jak je to se zárukou

Záruka 24 měsíců na boty je něco jako celoživotní záruka na pneumatiky. Velmi záleží, jak moc boty používáte. Dovedu si představit, že za půl roku přeškolovacího výcviku u šestsetprvní skupiny speciálních sil lze zničit jakékoliv boty a to zejména, pokud zákazník zanedbá údržbu. Správná údržba je u bot velmi důležitá, jestli chcete, aby vám boty vydržely dlouho, řiďte se těmito jednoduchými pravidly:

 • Pokud je na botě použita kůže, tato kůže musí být pravidelně vyživována. Jakmile kůže začne být příliš suchá, je zle.
 • Syntetické materiály typu Nylon stačí pouze očistit, třeba vlhkým hadříkem a následně naimpregnovat.
 • Po použití, kdy je bota vlhká, nebo i mokrá, je potřeba ji nechat přirozeně vyschnout. Vyndat z ní vložky a nechat stát. Pokud proces sušení urychlíte, například tak, že dáte boty na topení, zkracujete její životnost.

Pokud se na botě objeví vada, je nutné ji ihned odeslat na reklamaci. Není možné botu ještě půl roku nosit, až se třeba díra pořádně zvětší a další nošení není možné a pak botu reklamovat.

 

Proč může být reklamace zamítnuta:

 • Nesprávná (žádná údržba): typicky popraskaná kůže, vysušená kůže. Dodatečné vyživení kůže těsně před odesláním na reklamaci je ztráta času..
 •  Nesprávně zvolená velikost: typicky vydřená výstelka na patě
 • Nesprávné použití. Znám obchody, které jdou do extrému a zamítnou reklamaci na běžeckou botu, protože jí člověk nosil běžně. To je samozřejmě nesmysl, ale přesto – je potřeba už při nákupu přemýšlet, na co obuv budu používat a zda je k tomu určena

Ještě jednou - záruční doba 24 měsíců neznamená, že bota musí přežít 24 měsíců jakéhokoliv zacházení. Je to záruka na materiálové a výrobní vady. Pokud se kdykoliv v době 24 měsíců objeví vada materiálu, nebo špatný výrobní postup (například špatné slepení podrážky, špatné přišití jazyka), jedná se o oprávněnou reklamaci.

 

Koupit botu s membránou, nebo bez?

Závěrem ještě slíbená informace o tom, jestli je vhodné vždy pořizovat botu z membránou, nebo ne. Když si odpovíte na otázku, k čemu je v botě membrána, bude to jasné. Membrána je tam proto, aby se do boty nedostala voda (přes svršek). Pokud potřebujete boty na procházky ve městě, na sezení v kanceláři a občasný lehčí výlet do terénu, můj názor je, že membrána je (pro letní období) v botě na škodu. I když je prodyšná, stejně se v ní budete potit o něco více než v botě bez membrány. Bota s membránou, když už navlhne, také hůře schne. Při náročném vojenském použití také hrozí, že do boty nateče voda horem. Věřte, že strávit celý den v mokrých botách je to nejhorší, co vás může potkat. Polokožené boty by byly za pár hodin suché, maximálně trochu vlhké. Jak vidíte, mít v botě membránu typu Gore-Tex není vždy výhra a záleží na účelu a použití. Pokud si ale musíte zvolit jen jedny boty, které budete používat celoročně, je lepší zvolit verzi s membránou. V létě to s membránou přežijete, ale hroší by bylo mít boty bez membrány v zimě. Nejlepší řešení je ale mít boty dvoje, jedna s a druhé bez membrány a to z důvodů uvedených již na začátku článku. A poslední rada na závěr – nebojte se zastavit a vyměnit si ponožky za suché. Vyplatí se vám to.