Spacáky se obvykle rozdělují podle ročního období, kdy lze spacák použít – letní, třísezónní a zimní (vztažené na středoevropské klima). Hranice mezi kategoriemi však nejsou zcela ostré a mnohdy se překrývají, ale pro hrubou a snadnou orientaci je toto dělení dostatečné i praktické zároveň.

Speciálním druhem podle použití jsou cyklospacáky. Jsou lehké a minimalistické, převážně určené pro letní účely. Další specialitou jsou pak péřové expediční spacáky vhodné do silných a suchých mrazů.

Další možné dělení je dle tvaru spacího pytle. Nejjednodušším modelem je spacák dekový, je však vhodný spíše do kempu či na chalupu. Mumiový spacák optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru, snižuje únik tepla a kapuce chrání vaši hlavu před chladem. Existují i rozšířené mumie, vhodné pro majitele silných postav. Můžete narazit i na speciálně rozšířené dámské mumie, respektující odlišnosti dámské postavy. Anatomické a pružné mumie zase kopírují lidské tělo.

Neméně důležité je vybrat správnou délku spacáku. Spací pytel by měl být zhruba o 20 až 25 cm delší, než je výška postavy. Je nutné si uvědomit, že malé tělo bude mít problém velký spacák dostatečně vyhřát a těsný spacák zase při stlačené izolační vrstvě příliš nezahřeje a bude docházet k úniku tepla.

 

A teď něco k materiálovému složení…

Při stejných izolačních vlastnostech je péřový spacák oproti syntetickému lehčí a sbalíte jej do menšího balíčku. Nevýhodou peří je složitější údržba, absorpce vlhkosti, pomalejší schnutí, složitější výroba a tím i vyšší cena. Peří je sice špičkový izolant, ovšem nejlepší syntetická vlákna mu jsou v dnešní době schopna velmi dobře konkurovat.

Zatímco přednosti péřového spacího pytle se uplatní především ve velkých a suchých mrazech, syntetická vlákna ocení ten, kdo nestíhá o spacák patřičně pečovat a bude ho používat spíše ve vlhčím prostředí.

 

Syntetická vlákna jsou nenáročná na údržbu, vhodná i do vlhkého prostředí a zejména pro alergiky představují jediné možné řešení. Samozřejmě existuje celá řada vláken, která se odlišují kvalitou, a tedy i cenou. Spacáky s méně kvalitními vlákny jsou levnější a pro běžné letní podmínky většinou dostačující, do hor v zimě se s nimi ale raději nevypravujte. Kvalitní umělá vlákna, která se používají pro třísezónní a zimní spacáky, jsou o něco dražší. Cena však jde u nich ruku v ruce s kvalitou.

 

Péřový spacák (husí peří má lepší tepelnou izolaci)

+ Zahřeje (izoluje) víc než jakákoliv syntetika, proto je spacák z peří do dané teploty vždy lehčí než spacák z dutých vláken.

+ Peří si déle uchová své původní vlastnosti (pomaleji stárne). Péřák si člověk kupuje na 5 a více let.

- Peří snadno navlhne a výhřevnost spacáku prudce klesá s vlhkostí. Pokud tedy vyrážíte na více nocí za sebou, počítejte s tím, že budete určitě potřebovat teplejší spacák, než je předpokládaná nejnižší teplota.

 

Spacák z dutých vláken

+ Je výrazně levnější.

+ Hřeje (izoluje) i když je vlhký.

+ Jsou vhodný i pro alergiky.

- Je objemnější a těžší.

- Oproti péřovému má spacák z dutých vláken výrazně kratší životnost (po 4 letech používání je v podstatě zničený).