Žďárský vak je určený k nouzovému přespání v přírodě. Dobře vás ochrání před deštěm i sněhem. Zpravidla bývá nepromokavý, ale jako je tomu u všech nepromokavých věcí, důležitý je poměr nepromokavosti a propouštění par ven.

 

Převlek na spacák Gore-Tex, U.S. Army

 

Hlavní výhodou oproti stanu je nízká hmotnost a malé rozměry zabaleného vaku. Nespornou výhodou je romantika, kterou zažijete při spaní pod oblohou s hvězdami. Ve stanu jste sice pocitově více chránění, ale tak pěkný výhled, jako ze „žďáráku“ mít nikdy nebudete.

Bivakovací pytel Salewa PTX

 

Nevýhody, které žďárský vak má ho určují především pro nouzové a občasné využívání. Oblečení vám v něm oproti stanu nikdy neuschne. A při spaní po několika nocích bez možnosti „žďárák“ vysušit (například při dlouhodobém dešti nebo vysoké vzdušné vlhkosti) budete mít i v něm mokro. To proto, že venku je chladno a vy uvnitř vypařujete vlhký teplý vzduch, který se sráží a vytváří kapky a vlhko. Vyšší prodyšnost tomuto jevu může pomoct, ale kvalitní stan tento souboj vždy vyhraje.

Britský převlek na spacák

 

Vhodný do všech podmínek. Je to skvělý pomocník horolezců a extrémních sportovců podnikající zimní přechody hor. Stejně tak ho rádi v případě nouze využijí trampové, kteří sebou nechtějí tahat stan, ale i tak chtějí být připraveni na velkou průtrž mračen.

 

Poznámka: žďárského vak má mnoho názvů, jako jsou: žďárák, bivakovací pytel, bivak, převlek na spacák, povlak na spacák, vak na spací pytel a další