Ošetřující přípravky na boty se dají rozdělit na 3 základní kategorie. Jednoduše jsou to krémy a vosky, jejichž hlavním účelem je prodloužit životnost bot. Kromě toho zlepšují i vlastnosti bot jako je voděodolnost a další, nicméně to není jejich primárním účelem. Tyto krémy a vosky je vhodné průběžně používat na koženou obuv. Tím zabráníte jejímu zpuchření, změně tvaru a tím i odstávání jednotlivých částí. Používejte jen přípravky určené pro typy bot, které máte. Pokud toto nedodržíte, hrozí ucpání pórů a výrazné zhoršení prodyšnosti popřípadě voděodolnosti bot.

 

 

 

Další kategorií jsou spraye. Ty slouží ke krátkodobému zlepšení voděodolnosti. Spraye jsou opravdu dobré, ale jejich účinnost je závislá na "ošoupání" z bot. Proto je vhodné mít takový spray sebou například při dlouhých pochodech a delšímu pobytu v přírodě a občas boty pro jistotu nastříkat. Stejně jako u krémů a vosků platí to, že spraye určené pro jiné materiály a membrány, než ty na které je použijete můžou boty v podstatě zničit.

 

 

 

Poslední a nejklasičtější způsob ošetření bot jsou kartáče a podobné přípravky sloužící k mechanickému očištění a případně leštění.

 

 

 

Ideální je všechny tyto způsoby ochrany obuvi kombinovat a tím zajistit svým botám dlouhou trvanlivost a dobré vlastnosti i po letech používání.