Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Podle čeho vybrat multi-tool

Vybrat si ty správné nářaďové kleště nemusí být tak jednoduché. V tomto článku se vám pokusíme poradit, abyste si dokázali vybrat multi-tool přesně pro vás.

Podle čeho vybrat multi-tool

V první řadě je třeba si uvědomit jednu věc. Nářaďové kleště jsou poměrně složitý nástroj, který obsahuje klouby, pojistky, různé nářadí a tak dále, takže pokud nechcete vyhodit peníze z okna, raději se poohlédněte po nějakém značkovém multitoolu. Přestože bychom našli více než dva výrobce, pokud chcete skutečné nářaďové kleště, budete si vybírat mezi značkami Gerber a Leatherman, ostatní značky zdaleka nedosahují rozšířenosti a kvality těchto dvou. Každá ze značek vyznává trochu jiný princip, takže je na vás, který vám bude se vyhovovat více.

Nejdříve si ale prosvištíme nějaká slovíčka, přesněji řečeno názvosloví.

Pod jakými názvy můžete najít tyto šikovné pomocníky?

  • Nářaďové kleště
  • Nářaďový nůž
  • Multifunkční kleště
  • Multi-tool, nebo multitool

Z této skupinky trochu vystupuje nářaďový nůž, který označuje výrobek, kde nůž je tím hlavním a nějaké nástroje jsou tam spíše jako doplněk. Takzvaný švýcarský nůž je pak ještě něco jiného, jedná se obvykle o drobnější nástroje s velkým množstvím různých nástrojů, ale není příliš vhodný na těžkou práci. K té se více hodí právě nářaďové kleště, protože jak už název napovídá, obsahují...kleště. 

Gerber, nebo Leatherman?

Gerber je mnohem větší značka s obrovským sortimentem nožů, nářadí a také nářaďových kleští. Leatherman sice vyrábí i nějaké nože, ale s šířkou sortimentu Gerberu se to nedá srovnávat. Pokud se ale zaměříme jen na multi-tooly, tak je situace opačná a Leatherman je v České republice o něco oblíbenější, než Gerber. Pokud se podíváme do U.S.A., tak už to bude zase trochu jiné a co se týče dodávek do americké armády, tak Gerber MP 600 je standardní multi-tool vydávaný vojákům, takže už jich Gerber jen pro U.S. Army vyrobil 2000000! A kdyby nebyl dobrý, těžko by si ho armáda vybrala.

Pokud si vezmete do jedné ruky nějaký Leatherman, třeba Charge Plus a do druhé ruky třeba právě Gerber MP-600, na první pohled poznáte rozdíly. Leatherman je vyroben precizněji, nemá žádné vůle a máte z něj lepší pocit. To Gerber působí více jednoduše, více vojensky, asi jako kdybyste porovnávali Tigera a T-34. A víme, jak to nakonec dopadlo, že? T-34 byly výrobně jednodušší, na nějaké vůle se nahrálo, ale byly spolehlivé. Takže jestli hledáte hlavně pracovní nástroj, který zastane, co se od něj čeká, ale nestojí ranec, tak Gerber je vaše volba. Jestli máte radši precizní nástroj, ze kterého čiší řemeslná dokonalost a cena nehraje roli, pak sáhněte po Leathermanu. Takto zjednodušeně by se daly popsat rozdíly mezi značkami, ale pokud se podíváme i na jednotlivé modely, zjistíte, že to je celé ještě složitější.

Systém kleští  

  • Gerber obvykle používá výsuvný systém, ovládaný jednou rukou
  • Leatherman obvykle používá tzv. motýlkový systém, kdy se rukojeti překlopí přes čelisti - to jednou rukou udělat nejde
  • A aby to nebylo tak jednoduché, mají obě značky v nabídce i modely, které jsou typické pro konkurenci

Pokud skládáte Leatherman, tak cítíte, že v kloubových spojích nejsou žádné vůle a víte, že máte v rukou precizně vyrobený nástroj. Jenže to musíte dělat oběma rukama. To Gerber vyvinul systém, kdy se čelisti kleští vysouvají z rukojetí. A dá se to dělat mazáckým švihem zápěstí. Toto je opravdu velká výhoda kleští Gerber, protože můžete jednou rukou šáhnout do pouzdra na opasku a tou samou rukou švihem vysunout kleště, zatímco druhou ruku máte volnou. Ještě dále šel Gerber s novinkou roku 2017, nářaďovými kleštěmi Center-Drive, které jsou oproti MP-600 zjednodušeny a vysouvání je tak ještě lepší, navíc kromě vysunutí kleští švihem lze použít i palec. Funguje to skvěle a kleště se tak dají jednou rukou i zasunout.

Nástroje na multifunkční kleštích

Kromě samotných čelistí kleští má standardní multi-tool okolo 12 nástrojů, či jiných funkcí. Zde je jejich výčet a je na každém, co je pro něj nejdůležitější. 

  • Výměnné karbidové břity na štípání dráhu
  • Stahovák na izolaci dráhu
  • Nůž (s hladkoým, zoubkovaným, nebo kombinovaným ostřím)
  • Šroubováky
    • Plochý (ty nejlepší nástroje mají malý, střední a velký)
    • Křížový (obvykle ale není plné velikosti - zde vede Gerber Center-drive se svým nástavcem na klasické bity)
  • Pilník
  • Pila na dřevo (některé Gerbery, jako třeba Legend, používají v U.S.A. rozšířenou výměnou pilku Remgrit, která řeže vše)
  • Otvírák na konzervy
  • Otvírák na lahve
  • Pravítko
  • Nůžky

Další nástroje jsou pak již spíše výjimečné, jsou to například:

  • Pinzeta
  • Páčidlo
  • Šídlo
  • Nástroj na tvoření otvorů do plastické trhaviny C4 (přítomen v kleštích Gerber MP600 DET)

Použité materiály

Maximum pro obě značky je použití ocelí HC420 na čepele nožů, zbytek nástrojů je obvykle vyroben z nějaké nerezové oceli. Každopádně kvalita materiálu a vůbec odolnost konstrukce je něco, co odlišuje kvalitní nářaďové kleště od těch neznačkových koupených někde na tržnici. Nelze říct, že by se nedaly kleště Gerber nebo Leatherman zničit, ale při standardním rozumném zacházení, kdy máte na paměti limity nástroje, můžete s kleštěmi opravovat skoro cokoliv, třeba povolovat šrouby na motoru. U noname kleští nikdy nevíte, kdy prasknou, nebo se zlomí čelisti. Gerber i Leatherman sice nejsou levné kleště, ale záruka 25 let napovídá něco o jejich kvalitě.

A jaké kleště jsem si pořídil já? V době, kdy každý voják musel mít Leathermana Charge jsem tušil, že bych ho určitě ztratil a vzhledem k jeho ceně by mi bylo líto s ním cokoliv dělat, abych ho nezničil. Takže jsem si tenkrát v "pí-exu" koupil Gerber MP-600 za třetinovou cenu. Zatím jsem ho neztratil a ačkoliv už je to 15 let, stále věrně slouží.

Pavel, Armed

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku