Na takový nůž musí být spolehnutí v každé situaci. Musí dokázat naštípat dřevo na oheň, projít skrze srst a kůži i naporcovat potraviny. Z těchto různorodých činností je asi jasné, že ne každý nůž bude stejně výkonný při porcování polena i brambory, proto se doporučuje nespoléhat se pouze na 1 nůž, ale mít u sebe alespoň 2. Například větší nůž jaký je zde na obrázku a k němu menší zavírací, který nosíte v kapse denně. Nejdůležitější jsou 2 faktory a to aby byl nůž kvalitní a aby se vám s ním dobře pracovalo. V neposlední řadě je to i o vzhledu, ale to přizná málokdo ze survivalistů.

 

Gerber Bear Grylls Ultimate Pro

 

 

 

Survival nože se obvykle nosí v pouzdře na opasku či batohu. Berte zřetel i na pouzdro k noži dodávané, protože nekvalitní pouzdro se vám dovede odvděčit ztrátou drahého nože. Samozřejmě je možné koupit univerzální pouzdro, anebo pro fajnšmekry, nechat si vyrobit pouzdro na míru. Na materiálu pouzdra tolik nesejde, tvrdá plastová pouzdra nůž dovedou dobře ochránit, ale zase jejich nošení není tolik pohodlné, jako je to u kožených nebo textilních. 

 

Ka-Bar The Adventure Baconmaker

 

 

 

 

Typ čepele je asi vlastnost, nad kterou nejvíce lidí přemýšlí a neví si rady.

Existují 3 základní typy:

Hladká čepel
Vroubkovaná čepel
Kombinovaná čepel

 

Schrade Extreme Survival SCHF1

 

 

 

Survivalisté využívají nejčastěji nože s hladkou čepelí, popřípadě kombinovanou. Vroubkovaná čepel je nejlepší pro řezání lan, kůže, ale nelze s ní pořádně štípat dříví, nebo pohodlně opravovat dřevo. Hladká čepel je nejuniverzálnější, uříznete s ní všechno a to, na co je nejlepší vroubkovaná vám zabere o chvíli víc času a trochu více síly, ale zvládnete to také. Kombinovaná čepel kombinuje oboje, tudíž může někomu vyhovovat a většina práce se s ní dělá pohodlně, ale má 1 velikou nevýhodu a tou je broušení. Kombinovanou čepel kvalitně nabrousit v domácích podmínkách (natož v přírodě) téměř nejde.

 

O materiálech oceli, ze které se vyrábějí nože, máme celý článek, proto se s ní nebudeme nyní zabývat.

 

Ontario SP8 Survival

 

 

 

Kromě čepele a pouzdra záleží i na rukojeti. Vhodný tvar je čistě individuální záležitost, záleží na velikosti a tvaru ruky. Ale držení a pocit bezpečnosti při práci s nožem je hodně o zvyku, proto je dost pravděpodobné, že i na rukojeť, která vám nesedne hned, si postupně zvyknete. Materiál rukojeti je stejně jako tvar spíše o tom, co je vám příjemné. Žádný z dobrých výrobců nepoužije na svůj nůž nekvalitní střenky. Kraton a další umělé materiály jsou odolné a mají nízkou hmotnost, ocelové střenky jsou s odolností ještě dále, ale hmotnost je u nich dost vysoká. Gumové rukojeti nekloužou i při používání v mokru nebo při zpocených rukou, ale jsou měkké a těžko s nimi něco například zatlučete. Zajímavé a pro survival vhodné jsou nože s rukojetí z paracordu, popřípadě s rukojetí připravenou pro vytvoření vlastní paracordové rukojeti. S těmi budete mít v případě nouze i pořádný kus padákové šňůry při ruce. Ale opět, ne každý má jistý pocit při práci s takovým nožem.

 

Nože určené pro survival mají často různé přidané „vychytávky“ jako je:

 

Možnost použití jako kopí
Prostor v rukojeti na drobné předměty
Křesadlo
Rozbíječ skla
Řezač popruhů
Štípač drátů
+ mnoho dalších

 

 

MORA s křesadlem Light My Fire

 

 

 

Tudíž se zamyslete i nad svojí další survival výbavou, která by měla nůž doplňovat.