Recenze Bennon Panther

Bennon původní typ

Přestože se může zdát, že šlo o jeden typ testované obuvi určené pro ozbrojené složky, ve skutečnosti šlo o typy dva. Ale to bych předbíhal už v úvodu. Rozhodně ale nešlo o standardní spolupráci, na jakou jsem zvyklý coby recenzent policejního vybavení.
 

   Přesně před rokem mě oslovili zástupci nákupního portálu www.armed.cz, zda bych chtěl otestovat nějakou jimi dodávanou obuv pro ozbrojené složky. Přestože mi byly nabídnuty špičkové výrobky známých firem, vybral jsem si výrobek mně tehdy neznámé firmy Z-STYLE CZ a.s, důvodem byla cenová dostupnost.

Pokud si policista chce koupit z vlastních prostředků kvalitní obuv, vždy se bude dívat především na cenu, až potom na značku. A byl bych asi špatný recenzent, kdybych toto nezohlednil ve výběru hodnocené obuvi. Během následujícího týdne mi dovezl zástupce firmy obuv obchodní značky Bennon, která nepřesahovala v běžném obchodním řetězci cenu 2.000,- Kč.Od té chvíle začala naše spolupráce, která vyústila v překvapivý výsledek. Ale zpět na začátek.

 

Co je Bennon a kde se vzal?

Obuv obchodní značky Bennon vyrábí firma Z-STYLE CZ a.s., která byla založena roku 2009 jako ryze česká akciovka. Tato společnost má sídlo ve Zlíně. Hlavní náplní jejich aktivit je vývoj a prodej cenově dostupné turistické, pracovní a policejní obuvi.

 

levá celk   vnější celk.  
  levá čel.   levá zad.
 Celkový pohled na testovanou obuv po 9ti měsíčním testování 8 až 12 hodin denně, při zátěži 130kg


 

Boty do roboty

Dostal jsem k testování obuv typu Bennon Panther, typ. 1,2, což je prostě a jednoduše kotníková obuv v kombinaci hovězí usně a textilu. Jako již většina military obuvi je opatřena vodě odolnou membránou. Na takových botách by nebylo nic zvláštního, ale přesto jsou něčím výjimečné. Jsou totiž „policajtům vzdorné“. Co to znamená?

 

pravá celk vnější čelně
vnější pata vleže vnější pata
K botám jsem se choval jak nejhůř to vůbec šlo. Žádná údržba, zouvání špičkou o patu. Někdo by řekl, "Na prasáka",  já říkám, "Na policajta".


 

Obuv odolná policejní brutalitě

Zkušení policisté vědí, že pokud existuje věc, která odolá zacházení ze strany policistů, odolá prakticky všemu. A tato obuv je stavěná skutečně jako „poldů vzdorná“. Na patě boty je umístěna vyšší pryžová patka s výstupky tak, aby šlo obuv vyzout tlakem špičky druhé nohy a přitom nedošlo k odtržení podrážky, přední část boty je opatřena pryžovou „okopovou“ částí. Ta se dá jednoduše omýt a šrámy na ní nejsou vidět jako na běžné kožené špičce. Svršek boty je z větší části z hovězí usně a menší část tvoří pevná textilie. Bota je vyztužena, aby se dala nazout tzv. našlápnutím. Potom stačí jednoduše botu jedním pohybem stáhnout před očka průvlaků a udělat roztomilou mašli. Podrážka je dvousložková, přičemž spodní namáhanou část tvoří kaučuk a horní polyuretan, aby byl došlap co nejměkčí.

 

podražka celk podrážka nášlap
podražka pat 2 podražka pat

Podrážka prošla obdobím podzim, zima, jaro. Zátěž 130kg 8 až 12 hodin denně. Prošláply si dlažbu v Praze, i pětitisícovky v Kazachstánu, kde byste rozhodně turistické stezky hledat neměli. Nejvíc podrážce dal zabrat zimní posyp solankou v Praze.

 

Co předcházelo?

Jak jsem již psal, tato obuv vznikla po několika měsících testování předchozího typu a následném testování již upraveného typu obuvi. Při testování prvotního typu obuvi jsem zjistil, že jsou příliš ostré hrany průvleků tkaniček, kdy dochází k častému proříznutí a znehodnocení opletení tkanic. Dále, že jednosložková polyuretanová podrážka špatně odolává vysokému zatížení denního nošení (min 12 hodin denně v městském i přírodním terénu) a čelo obuvi po okopání zesvětlalo, neboť se odkryla hlubší, méně probarvená vrstva kůže.

 

Okamžítá reakce

Výrobce Z-STYLE CZ a.s. na připomínky reagoval okamžitě. Došlo ke změně dodavatele průvleků pro tkanice. Nové oka jsou již bez ostrých hran, neboť se u nich provádí další technologický krok, kterým se obrousí povrch oček. Čelo obuvi bylo pogumováno tak, aby nedocházelo ke změně barvy nebo tvaru obuvi při mechanickém opotřebení. Byl změněn typ podrážky z jednosložkové na dvousložkovou s vyšší mechanickou a zátěžovou odolností a na patě byl zvýšen gumový opatek, aby nedošlo při zouvání boty ke shrnutí gumové vrstvy.

 

Testovací polygon Kazachstán

Inovovaný typ obuvi jsem otestoval mimo jiné v Kazachstánu na úpatích pohoří Alatau (Tian Schan), kde rozhodně nenajdete upravené stezky a i silnice do hor připomínají spíše české turistické stezky. Tento typ obuvi obstál na výbornou jak v těžkém terénu, tak v městské aglomeraci. Jedinou závadou po pěti měsících permanentní zátěže byl lehce odchlíplý růžek pogumování čela obuvi. Na základě této závady, která neměla vliv na funkci obuvi, výrobce rozhodl i o změně technologie nanesení pogumování.

 

Bezkonkurenční poměr cena/výkon

Cena kotníkové policejní obuvi zn Bennon Panther nepřesahuje výši 2.000,- Kč. Za tuto cenu uživatel dostane doslova „blbuvzdornou“, vysoce odolnou obuv, kterou lze nosit do města i do terénu. Pokud výrobce zachová v sériové výrobě stejné kvalitativní standardy jako u testované obuvi, dovolím si tvrdit, že se stanou tvrdou konkurenci pro military obuv jiných výrobců prodávajících výrobky stejné kvality za dvojnásobnou až trojnásobnou cenu.

Čeho si cením ale jako recenzent nejvíce, je neuvěřitelná flexibilita výrobce při řešení nedostatků, které byly zjištěny při testování. Zatím jsem totiž nepoznal výrobce, který by dokázal reagovat během několika týdnů inovováním výrobku tak, aby byly odstraněny všechny vážnější nedostatky.

 

Boty Bennon Panther si můžete prohlédnout zde. 

 

Zdroj: policista.cz; Napsal: Lukáš Heinz