Bezpečnostní situace se od našeho posledního článku Sebeobranné prostředky, první díl rozhodně nezlepšila. Spíše naopak. Případů, kdy by se hodil obranný prostředek, je denně bezpočet. Minule jsme si rozebrali pepřové spreje a dnes máte možnost přečíst si něco o
elektrických paralyzérech.

Jak fungují elektrické paralyzéry?

Pokud máte doktorát z fyziky či elektrotechniky, je pro vás tento odstavec naprosto zbytečný. Všechny obyčejné čtenáře ale jistě malé uvedení do problematiky bude zajímat. Podstatou elektrických paralyzérů je předání elektrické energie přes elektrody na tělo útočníka. V každém uzavřeném elektronickém obvodu můžeme najít napětí a proud, přičemž platí, že pro lidský organismus je nebezpečný proud. Samotné napětí nezabíjí (uvědomte si, že ptáci běžně sedí na drátech vysokého napětí). Proto jsou elektrické paralyzéry postaveny na působení napětí, a ne proudu. Nejsou tedy při správném použití pro „příjemce“ elektrického výboje životu nebezpečné.

Paralyzér ESP Power Max

S jakými paralyzéry se můžeme setkat?

Dělení paralyzérů je zejména podle napětí, které nabízejí. V praxi se setkáme nejčastěji s napětím 200 000 V až 500 000 V, nejvýkonnější elektrický paralyzér v naší nabídce Uzi Thunderbolt ale poskytuje napětí 2 000 000 V (slovy dva miliony voltů). A to, uznejte sami, už je dostatečně účinné.

Dále je možné paralyzéry dělit podle velikosti. Čím menší (například malý Uzi Pen), tím lépe se nosí. Avšak příliš malá velikost může trochu znesnadňovat manipulaci. Doporučit vám můžeme elektrické paralyzéry pro profesionální použití od české značky ESP které mají speciální tvar - velice snadno padne do ruky.

Elektřina musí být v paralyzérech někde uskladněna. K napájení se používají klasické devítivoltové baterie, výkonnější paralyzéry pak mají integrovanou baterii, která se dobíjí ze sítě (podobně jako mobilní telefony).

Paralyzéry však nabízejí další a šikovné vlastnosti, podle kterých bychom přístroje mohli dále dělit. Podívejme se alespoň, jaké vlastnosti u některých lepších kousků mažete najít:

 • Pojistka proti nechtěnému spuštění
 • Pojistné poutko na ruku - po vytržení z ruky se vytáhne z paralyzéru bezpečností kolíček a paralyzér přestane fungovat
 • Integrovaná zvuková siréna – pro upoutání pozornosti kolemjdoucích
 • Světelná indikace – blikání opět může upoutat pozornost ostatních
 • Do těl integrovaný pepřový sprej (např. paralyzér ESP Scorpy)
 • Indikátor nabití
 • Integrovaná svítilna


Na co je dobré si také při koupi paralyzéru dávat pozor, je velikost a tvar elektrod. Čím ostřejší a více vystupující z přístroje, tím snáze proniknou vrstvou oblečení a předají energii. Naopak výhodou paralyzérů s nevyčnívajícími diodami je opět jejich úspora místa a snadnější manipulace (nehrozí zachycení elektrody za oděv).

 

A kritérium pro výběr paralyzéru, které rozhodně nesmíme opomenout a které určitě bude zajímat především ženy, je barva. Už i zde se blýská na lepší časy, a tak vám pomůže „sejmout“ útočníka tento roztomilý, růžový elektrický paralyzérs ďábelským napětím 1,5 MV.

Jaké účinky vlastně paralyzér má?

 

Stejně jako každý sebeobranný prostředek i elektrické paralyzéry mají své výhody a nevýhody.

Výhody

 • Efektivní paralyzování útočníka
 • Při správném použití nezanechává trvalé následky
 • Odstrašující efekt při spuštění (pěkně to práská a ve tmě se přidává i vizuální efekt)

Nevýhody

 • Musí dojít ke kontaktu s útočníkem, minimálně na vzdálenost natažené paže
 • Slabší paralyzéry mají nižší účinnost přes oblečení
 • Nutnost dobíjet zdroj, nebo vyměňovat baterie


Určitou nevýhodou (rozhodně pro útočníka) je fakt, že pokud v sobě postižená osoba má kardiostimulátor, nelze stoprocentně vyloučit jeho poškození či vysazení z funkce. A to poté může vést k určitým zdravotním následkům.

Nezapomeňte ale, že základním předpokladem pro správnou sebeobranu je chodit s otevřenýma očima a předcházet rizikovým situacím.


Příště se podíváme na teleskopické obušky.