K filtraci využívá SteriPEN ve svých výrobcích UV-C záření, které ničí 99,9 % všech virů, bakterií a dalších škodlivin. UV-C záření totiž rozkládá jejich DNA, mikroby se tak nemohou dále reprodukovat a způsobit onemocnění.

 

UV-C nemůže nijak ohrozit vaše zdraví, záření totiž neproniká materiály, jako je křemíkové sklo, které je právě použito na ochranu ponorné části SteriPENu. Dané záření také neproniká většinou plastů, tudíž vás chrání i samotná lahev, v níž vodu čistíte. Tato vlastnost dovoluje používat SteriPEN bezpečně v každé nádobě, lahvi, sklenici atd. Na druhou stranu kvůli této vlastnosti je nutné používat SteriPEN pouze v čisté vodě bez mechanických nečistot a pokud to lahev a typ přístroje SteriPEN dovoluje tekutinu míchat. To vše pro to, aby se UV záření dostalo ke každé molekule vody, která by mohla obsahovat škodlivé mikroorganismy. A jak vodu zbavit zmíněných mechanických nečistot? Nejúčinnější způsob je použití speciálních filtrů od stejné firmy, o kterých budeme mluvit dále.

 

 

UV záření není okem vidět, a proto je pro signalizaci funkčnosti zabudováno světlo viditelné. Pokud bliká, vše funguje, jak má. Kvůli bezpečnosti SteriPEN nefunguje, pokud není ponořen ve vodě. Voda, ve které funguje, by měla mít více než 0°C, neměl by v ní být led, mechanické nečistoty a neměla by být slaná.

 

Vyšší řady prostředků na čištění vody pomocí UV záření od firmy SteriPEN mají životnost 8000 procesů čištění. To znamená 3 litry denně příštích 7 let. Pouze modely Traveler a Emergency zvládnou „jen“ 3000 procesů (tj. 3 litry příští 3 roky). I to je však vzhledem k jejich určení naprosto dostatečné. Výrobce uvádí, že je možné vyčistit až 100 litrů vody na jedny baterie. Závisí však na použitých bateriích a většinou se tak budete pohybovat okolo 75 litrů vody na jednu sadu baterií.

 

 

SteriPEN má řešení nejen pro mikroorganismy, ale i pro mechanické nečistoty. Vyrábí filtr, jehož jemnost jsou 4 mikrony. Ten se prodává ve 2 variantách. U obou variant ho lze použít oboustranně, jak na čištění při nalévání do lahve, tak při vylévání ven. První z nich, ta univerzálnější, vypadá jako malý trychtýř, uprostřed kterého je vložen filtr. Díky trychtýřovému tvaru sedí na většinu lahví, ať už s širokým hrdlem, tak i s úzkým. Nevýhodou oproti druhému modelu jsou větší rozměry.

 

Druhá varianta se svezla se světovým trendem lahve Nalgene a je ve velikosti širokého hrdla klasické Nalgene lahve. Jednoduše se na lahev našroubuje nástavec obsahující filtr. Nástavec má v horní části závit pro šroubovací víčko Nalgene. Láhev tedy můžete plnohodnotně využívat i s nasazeným filtrem stejně luxusně, jako tomu bylo bez něj.

 

 

Čištění vody využijete stejně dobře na Mount Everestu, jako ve střední Africe. SteriPEN  vám zajistí bezpečnou vodu, která nebude oproti standardním přípravkům cítit chlorem nebo jinou chemií. Vyčištění 1 litru vody trvá přibližně 1 minutu. Nemusíte tudíž čekat, jako tomu je například u chlorových přípravků. Díky malým rozměrům a nízké hmotnosti můžete SteriPEN nosit každý den u sebe a být vždy připraven na nejhorší.