Test magneziových a feritových podpalovačů pro army shop Armed

V první řadě si pojďme povědět, jaké podpalovače můžete najít dnes na trhu.

  1. Podpalovače tvořené blokem magnezia s vloženou feritovou tyčinkou
  2. Podpalovače tvořené samotnou feritovou tyčinkou
  3. Podpalovače tvářící se jako blok magnezia s feritovou tyčinkou, ale ve skutečnosti jde o inertní materiál s feritovou tyčinkou.

Zatímco první dva typy army shop Armed nabízí, poslední typ u nás neseženete, protože je v podstatě nefunkční. Poznáte ho zejména podle podezřele nízké ceny. Skutečný magneziový podpalovač nestojí méně než 250,- Kč.

A jak vlastně tyto podpalovače fungují?

  • Feritové tyčinky - Po kontaktu s ocilkou produkují proud jisker, které zapalují materiály, jako je papír, březová kůra, vatové tampóny, troud a podobně.
  • Magneziové podpalovače - Nožem se naškrábou hobliny magnezia a feritovou tyčinkou, která je vložena z opačné strany se tyto hobliny zapálí. Magnézium při hoření vydává teplotu cca 3000°C a tudíž může zapálit i materiály jako je guma, plast, či vlhké dřevo.

Konkrétně jsme v testu vyzkoušeli tyto podpalovače:

  1. Feritový podpalovač s názvem Fire Flint od kanadské značky Coghlan´s
  2. Feritový podpalovač s názvem Fire Steel (někdy Fire Flash) od švédské značky Renajs
  3. Magneziový podpalovač od kanadské značky Coghlan´s
  4. Magneziový podpalovač od americké firmy Doan

 

Jak probíhal test magneziových podpalovačů

Nejdříve jsme nasbírali trochu suchého listí a větviček ze země. Venku bylo poměrně větrno, takže podmínky testu nebyly ideální. Správně bychom si měli dát záležet na výběru co nejsuššího materiálu a oheň bychom rozdělávali v nějaké prohlubni, aby to vítr nekomplikoval. V našem testu jsme ale chtěli ukázat zapálení ohně bez dlouhé přípravy. Poté jsme zkusili zapálit březovou kůru, která je pro zapálení ohně velmi vhodná.

Výsledky testu

Výsledky testu nejsou úplně překvapivé a jsme rádi, že army shop Armed nabízí kvalitní podpalovače, které skutečně fungují.

Z feritových tyčinek se nám lépe jeví švédský podpalovač Fire Steel. Tyčinka je silnější a produkuje více jisker. Částečně je to také způsobeno lepší ocilkou, která je podobná plátku pilky. Podpalovač Coglhans nabízí tenčí tyčinku, horší ocilku a také neprodukuje tolik jisker jako Fire Steel. Oheň s ním ale zapálíte také spolehlivě.

 

Test magneziových podpalovačů podle předpokladů vyhrál americký Doan. Podpalovač Doan je mimochodem nakupován i do amerických ozbrojených sil. Hlavní výhodou magneziového podpalovače Doan je snadnost, s jakou se škrábou hobliny magnezia. Magneziový podpalovač Coglhans v tomto trochu pokulhává. Po naškrábání dostatečného počtu hoblin už je jejich zapálení stejně jednoduché u obou magneziových podpalovačů.

Závěrem se můžete podívat na video recenzi podpalovačů, kterou pro vás natočil armyshop Armed.cz