Jak vlastně poznat, že je potřeba impregnovat? V dešti (možno simulovat pocákáním vodou) se přestanou dělat vodní kuličky na povrchu a místo nich se začne voda vsakovat. Jediná voda, kterou lze ve stanu s přivřením očí tolerovat, je vlhkost z vysrážené vody vyvolaná dýcháním a uzavřenými větracími otvory, ale ani ta není žádoucí. V případě, že stan propouští vodu zvenku, je někde chyba.

 Aktivace impregnace se provádí teplem – sušičkou, žehličkou nebo fénem. Praní a čištění lze provádět pouze speciálním pracím práškem nebo čističem, neboť ty obyčejné funkci impregnace ničí. Samotné vyčištění může pomoct funkci impregnace obnovit, aniž byste museli používat nový nástřik nebo namáčení. Vyčištění může pomoct při obnovení funkce impregnace díky tomu, že odstraní špínu, která zhoršuje povrchové napětí a to blokuje funkci impregnace. 

Impregnace se prodávají ve formě spreje či tekutiny. Ta se aplikuje natíráním, namáčením nebo se vkládá přímo do pračky. Tradiční impregnace jsou založené na bázi silikonu, teflonu, parafínu, oleje a vosku. Moderní impregnace využívají oproti těmto lety prověřeným tzv. nanotechnologii, která obalí jednotlivé molekuly materiálu na který je nanášena. Ne každá impregnace je však vhodná na každý materiál, proto se nejdříve informujte, jaká je vhodná právě pro ten váš, abyste materiál a jeho dosavadní impregnaci nezničili úplně. 

 

 

 

To samé platí o aktivaci pomocí sušičky, která není vhodná pro každý výrobek. Největší smysl má impregnace klasického bavlněného stanu, pro moderní může prodloužit schopnost odpuzovat vodu, ale je to pouze dočasné řešení, pro které je nejlepší řešení koupě nového stanu. Tomu se dá předejít tím, že si koupíte rovnou kvalitní výrobek, který žádnou impregnaci při správné manipulaci nebude potřebovat mnoho let. 

  

Jak zlepšit své stanování?

 Řekněme si to na rovinu – základní příslušenství u stanu není vždy zdaleka dostačující. K většině stanů jsou totiž dodávány obyčejné kolíky, které se mnohdy ohnou již při prvním stanování. Protože o tomto problému víme, rozhodli jsme se nabízet i doplňky ke stanům.

 

Jedete na delší túru, kdy batoh budete nosit na zádech a každý gram ušetřené hmotnosti je pro vás důležitý? Pak právě vám doporučujeme kolíky z ABS plastu. Pokud z nějakého důvodu nemáte v plasty důvěru, jsou tu ještě ultralehké Alu kolíky. Tyto materiály jsou více než dostačující na středně tvrdé podloží. Existují i speciální kolíky do sněhu či písku. U nich je však potřeba počítat s výrazně vyšší cenou. Ve stálé nabídce je zastoupeny nemáme, pokud však napíšete mail na info@armed.cz, rádi vám je dodáme.

 

 

 

 

Máte poničený stan?

 Pokud se vám nešťastnou náhodou podařilo protrhnout tropiko stanu či zlomit stanovou tyčku, nemusíte kupovat stan nový.  Existují totiž i opravné sady na stany. V případě poškození tropika skvěle poslouží záplaty. Na vás je jen správně vybrat sadu dle materiálu vašeho stanu. Specialitou jsou pak opravné sady pro moskytiéry.

 Dále existují lepidla na švy, která zabrání průniku vody. Švy obecně jsou nejrizikovější místo stanu, co se týče propustnosti vody a žádná impregnace mimo lepidel to nedokáže změnit.

 V případě poškození stanových tyček jsou tu tyčky náhradní. Ty mohou být duralové či hliníkové. Důležité je při jejich nákupu věnovat pozornost jejich délce a průměru, aby oboje odpovídalo vašemu stanu.