Bez nože to nepůjde

Asi se shodneme, že jít do přírody bez nože není, kulantně řečeno, úplně rozumná věc. Nemusíte se hned bránit zuřivému medvědovi, ale třeba si jen nakrájet chleba, nebo připravit špekáčky.

 

nuz gerber nuz gerber

 

Nože s pevnou čepelí Gerber Bear Grylls Ultimate Pro jsou jednak designově velmi povedené, ale hlavně jsou praktické. Čepel je z kvalitní oceli Sandvick 9Cr19MoV, rukojeť je pogumovaná a jako bonus najdete v pouzdře schované originální křesadlo. Zadní strana nože je pak určena pro „škrtání“ o křesadlo. Stačí chvilka a oheň je na světě. Oranžové barva na noži a pouzdře je pak důležitá, abyste nůž vždy našli, a to i když spadne do trávy. Verze PRO značí, že se jedná o vylepšenou verzi nejprodávanějšího nože roku 2012 a 2013.

 

Někdo má radši zavíráky. A pro toho je vhodná stálice značky Gerber z řady Bear Grylls. Jednoduchý a levný Gerber BG Folding splňuje základní požadavky na jednoduchý a dostatečně odolný nůž, který nezruinuje vaši peněženku. Pogumovaná rukojeť, vybrání na prst pro lepší úchop, nerezová ocel a spolehlivá pojistka typu backlock. Jednoduchý a přitom velmi pěkný nůž dodávaný s pouzdrem na opasek.

 

Nezapomeňte na obvaz

Když už máte ten nůž, je docela rozumné mít s sebou i obvaz. Možná si říkáte, že to je zbytečné, ale je to jako s dobrou pojistkou. Když se něco stane, je už obvykle pozdě něco řešit. Co se týče obvazu, určitě se shodneme, že izraelská armáda má poměrně bohaté zkušenosti. A když už má nějaký materiál zavedený, lze se spolehnout, že bude kvalitní. Přesně to platí pro izraelský tlakový obvaz, tzv. Izraelák.

 

izraelsky tlakovy obvaz

 

Možnosti použití jsou široké. Ať už jako klasický obvaz pro zavázání rány, nebo fixaci zraněné končetiny. Hlavní předností je ale speciální konstrukce s aplikátorem tlaku, takže s tímto obvazem lze zastavit i masivní tepenné krvácení, a to i jednou rukou. No, popis izraelského obvazu je na delší povídání, ale jednoduše řečeno, je to součást námi doporučované výbavy do přírody. Kde všude jinde lze použít tento obvaz, si určitě každý domyslí sám.

 

Kam to všechno dát?

Zajímavých výrobků, které najdou využití při treku, pobytech v přírodě, nebo campingu, jsou spousty. Pak celkem logicky přichází v úvahu otázka, kam je všechny umístit, potažmo, jaký batoh koupit.

Vybrat batoh není úplně snadná věc. Otázky, které si musíme položit, jsou například:

 • za jakým účelem batoh kupujeme (výlety do města, do přírody, vojenský batoh, na ryby, atd.)
 • jaký má mít batoh objem
 • jaké má mít batoh vnitřní členění (počet přihrádek, kapes)
 • kolik vnějších kapes má batoh mít
 • jaký systém zavírání (dnes z 90% zipy)
 • jakou váhu budeme zhruba v batohu nosit (z toho vyplývá požadavek na přítomnost a kvalitu zádového systému)
 • z jakých materiálu má být batoh vyroben, z jakých komponent (YKK zipy, přezky Duraflex, atd.)

   

  batoh maxpedition falconbatoh maxpedition zafarbatoh maxpedition xantha

   

Pro outdoorové použití a do města doporučujeme kvalitní batohy Maxpedition. Vyrobeny jsou pouze z Nylonu 1000, s kvalitními komponenty a nylonovými nitěmi.
 • Například batoh Maxpedition Falcon II je základní a poměrně univerzální, takzvaný jednodenní batoh.
 • Novinka od Maxpeditionu, typ Zafar, je potom typem většího turistického batohu, který už má i kvalitní zádový systém a můžete v něm tak nosit i poměrně těžký náklad. Všechny tradiční znaky Maxpeditionu samozřejmě má, takže se jedná o téměř nezničitelný výrobek.
 • Maxpedition Xantha je o něco větší bráška typu Zafar. Až na velikost jsou to shodné batohy s kvalitním zádovým systémem, který donedávna u větších batohů Maxpedition citelně chyběl.

Problematika výběru vhodného batohu je mnohem širší. Prodejci v ARMED vám rádi s výběrem pomohou.