Dobré je vědět, jak takový spacák funguje. Sám o sobě totiž nehřeje, jak byste si mohli myslet. Spacák funguje jako izolace prostoru kolem vašeho těla. Teplota ve spacáku bude maximálně taková, jakou dokáže vaše tělo vyprodukovat.  

 

Spací pytel Jurek Travel DV

 

 

 

Kromě principu fungování spacáku je důležité si ujasnit, kam s takovým spacákem hodláte jezdit. Neméně důležité je určit si v jakém období ho chcete využívat. Do Himalájí si prostě nemůžete vzít spacák stejný jako k Máchovu jezeru. Naopak by vám sice jako v tomto 1. Příkladu nehrozila zdravotní újma, ale stejně byste nechtěli tahat extra drahý a popřípadě i velký spacák někam, kde ho využijete pravděpodobně jako deku a rádi si do něj vlezete například k vodě na ryby.

 


Dekový spací pytel Prima Liberty 

 

 

 Tvar a konstrukce

 

  • Dekový spacák – je ideální na chatu, nebo v létě do stanu. Neudrží moc teplotu, ale je jednoduchý a komfortní

  • Mumiový spacák – Dobře obepíná tvar těla, proto nevyhříváte zbytečně více prostoru. Navíc ho lze dobře zavřít tak, aby vám z něj koukal jen nos, a v tu chvíli je izolace úplně na jiné úrovni, než je tomu u dekového spacáku

 


Letní spacák Prima Tulák XP

 

 

Velikost a délka

 

Spacák nesmí být kolem těla natěsno a naopak nesmí být ani moc volný, aby fungovala správně tepelná izolace.


Třísezónní spací pytel Prima Polar

 

 

 

Typy spacáků podle ročního období

 

  • letní
  • třísezónní
  • zimní


Originální U.S. Army G.I. Spací systém

 

 

 


Poznámka: Ženské i mužské tělo se liší i ve schopnosti vyzařování tepla a výdrže v chladu, proto se při výběru spacáku pro ženu řiďte teplotou na spacáku nazvanou jako komfortní a pro muže teplotou limitní.