Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Co je to žďárský vak

Tipy

Žďárský vak je povinnou součástí outdoorové výbavy pro všechny, kdo nemohou nebo nechtějí spát ve stanu.

Co je to žďárský vak

Žďárský vak je určený k nouzovému přespání v přírodě. Dobře vás ochrání před deštěm i sněhem. Zpravidla bývá nepromokavý, ale jako je tomu u všech nepromokavých věcí, důležitý je poměr nepromokavosti a propouštění par ven.

hlavní výhody a nevýhody žďárského vaku

Hlavní výhodou oproti stanu je nízká hmotnost a malé rozměry zabaleného vaku. Nespornou výhodou je romantika, kterou zažijete při spaní pod oblohou s hvězdami. Ve stanu jste sice pocitově více chránění, ale tak pěkný výhled, jako ze „žďáráku“ mít nikdy nebudete.

Nevýhody, které žďárský vak má, ho určují především pro nouzové a občasné využívání. Oblečení vám v něm oproti stanu nikdy neuschne a při spaní po několika nocích bez možnosti „žďárák“ vysušit (například při dlouhodobém dešti nebo vysoké vzdušné vlhkosti) budete mít i v něm mokro. To proto, že venku je chladno a vy uvnitř vypařujete vlhký teplý vzduch, který se sráží a vytváří kapky a vlhko. Vyšší prodyšnost vaku tomuto jevu může pomoct, ale kvalitní stan tento souboj vždy vyhraje.

pro koho je žďárský vak perfektní volbou?

Je to skvělý pomocník horolezců a extrémních sportovců podnikající zimní přechody hor. Stejně tak ho rádi v případě nouze využijí trampové, kteří s sebou nechtějí tahat stan, ale i tak chtějí být připraveni na velkou průtrž mračen. Co se týče výsadkových a průzkumných vojenských jednotek, je žďárský vak nejvhodnější variantou, jak přenocovat venku relativně v suchu.

Poznámka: žďárského vak má mnoho názvů, jako jsou: žďárák, bivakovací pytel, bivak, převlek na spacák, povlak na spacák, vak na spací pytel a další.

Podívejte se do kategorie žďárské vaky.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku