Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Jak na základní čištění zbraní

Tipy

Čištění zbraní není zrovna zábavná činnost, ale potřeba prostě je. V tomto článku se dozvíte základní informace, jak na to.

Jak na základní čištění zbraní

Moderní zbraně jsou vyrobeny povětšinou z nerezových a korozivzdorných slitin, tudíž se často setkáte s názorem, že zbraně není potřeba čistit. Není to však pravda. Nečistoty hromadící se ve zbrani mohou způsobit selhání zbraně v nejnevhodnější okamžik. K vyčištění je zbraň potřeba rozebrat, což vás navede i k tomu jednotlivé díly prohlédnout a odhalit tak případné poškození, jako je třeba vlasová trhlina.

Včasné odhalení takových problémů vám může jednou zachránit zdraví či život. Mimo to stav zbraně vypovídá mnohé i o jejím majiteli. Pokud chcete zachovat dlouhodobou přesnost, spolehlivost, funkčnost a nechcete, aby zbraň ztrácela na hodnotě, je potřeba ji pravidelně a správně ošetřovat. Zejména při dlouhodobém zanedbávání čištění a základní údržby dochází k nevratnému poškození jednotlivých dílů zbraně.

Kdy zbraň čistit

Zbraň by se měla čistit vždy co nejdříve po střelbě, než usazeniny stihnou zatvrdnout. Prvním krokem při čištění je rozborka zbraně, při které zkontrolujeme stav součástek z hlediska poškození.

jak postupujeme

Na hlaveň nejprve použijeme čisticí prostředek - olej, např. Break Free CLP. Necháme nějakou dobu působit dle míry znečištění zbraně. Hlaveň pak zhruba 10x protáhneme abralonovým kartáčkem. Následuje použití čistících hadříků (patch), kterými vnitřek hlavně zbavíme nečistot uvolněných kartáčkem. Poté použijeme silonový kartáček pro dočištění od zbylých nečistot. Nakonec použijeme opět patche a opakovaně vytíráme, dokud není poslední hadřík zcela čistý. Při čištění vždy postupujeme od nábojové komory směrem k ústí. Je důležité si dávat pozor, aby nedošlo k poškození hlavně. Vytěrák by proto měl být z měkčího materiálu, např. mosaz, laminát či plast.

Pokud čistíme zbraň s pevnou hlavní či revolver, zakryjeme mechanismus či zbraň držíme ústím hlavně dolů, čímž zabráníme padání nečistot do mechanismu. Zároveň na ústí hlavně nasadíme tzv. chránítko. Jde o plastový kotouček bránící kontaktu vytěráku s ústím hlavně. Po manipulaci se zbraní ji otřeme hadrem a zbavíme ji tak agresivního potu, který může poškodit povrchovou úpravu zbraně.

Co se týče mechanismu zbraně, zde je to komplikovanější. Složitější části, jako je spouštěcí mechanismus, mechanismus kohoutu apod. prolijeme čistícím olejem. Poté očistíme hadříky, zubním či jiným kartáčkem, můžeme však použít i středně tvrdé dřevěné nástroje (špejle, párátka). Složitější zásahy raději přenechejte zbrojíři.

Po vyčištění je potřeba obnovit film maziva. Je důležité, aby na třecích plochách zůstal pouze tenký film maziva. Silnější vrstva může s nalepeným prachem způsobovat zvýšené opotřebení. Pokud nebudeme ze zbraně delší dobu střílet, je vhodné na patch nanést několik kapek Break Free CLP oleje a párkrát protáhnout vývrt, aby byl jemně naolejovaný. Před dalším použitím zbraň opět dosucha vytřeme.

Samozřejmostí je odmaštění, umytí a vysušení kartáčků a ostatních čistících nástrojů.

Oleje

Break Free CLP – čistící, mazací a konzervační prostředek používaný US Army i naší armádou. Jeden z nejlepších čisticích olejů na světě, ideální jak na běžné čištění vývrtu hlavně, tak i na běžné mazání zbraně. Vhodné je mít daný olej ve formě spreje i kapátka.

Kartáčky
  • Abralonové kartáčky - výborné na silně znečištěné vývrty
  • Silonové kartáčky - dělají se tmavé i světlé (na světlých lépe uvidíte zašpinění)

Kartáčky rozdělujeme na hlavňové a komorové. Je vhodné mít vždy 2-3 kartáčky v daném materiálovém provedení, samozřejmě v ráži vaší zbraně.

Vytěrákové tyče

Tyč vytěráku by měla být z měkčího materiálu, jako je mosaz, laminát či plast. Někdo si je následně omotává smršťovací bužírkou, která brání kontaktu vývrtu hlavně a tyče vytěráku. Tyče mohou být pevné či skládací z několika kusů. Je důležité mít správný vytěrák pro každou sadu nástavců a ráži. Pozornost při výběru tyče také věnujte vhodné délce, vždy je navíc žádoucí mít i kratší tyče pro možnost čištění komory apod. Vytěráková tyč by měla mít pohodlnou rukojeť. Pevnější tyče jako je mosaz lze v případě nouze použít i na vytahování uvízlých střel či zapadlých hadříků.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku