Kategorií brokovnic, která nabývá na popularitě, jsou samonabíjecí brokovnice. Ať už se bavíme o vojenských či taktických brokovnicích, nejčastěji disponující odnímatelným schránkovým zásobníkem, nebo sportovních a loveckých samonabíjecích brokovnicích s klasickým trubkovým zásobníkem. Obě kategorie mají své nesporné pro a proti. V naší nabídce cílíme převážně na sportovní a taktické brokovnice, zájemce tedy můžeme potěšit nabídkou od společností Remington, Beretta, FN America či od ruského Izhmash (Kalašnikov group).
více informacíObdobně jako opakovací brokovnice, jsou i samonabíjecí brokovnice velmi jednoduché, snadno se obsluhují a řadí se i mezi velmi spolehlivé. Co se efektivity týče, jsou na tom logicky ještě o trochu lépe.
Pokud se podíváme na samonabíjecí brokovnice obecně, tyto zbraně slouží ke střelbě brokovými náboji s hromadnou (broky) či jednotnou střelou (slug). Brokové náboje mají 7 částí. Plastový/papírový plášť, kontejner/košíček, kování, zápalku, výmetnou slož, slug/broky a toulec. Princip funkce je obdobný jako u kulového střeliva. Stručně: po úderu na zápalku dojde k iniciaci třaskavé zápalkové slože, která iniciuje slož výmetnou a ta následně vymete kontejner/košíček s broky či slugem do hlavně.
Základními díly samonabíjecí brokovnice jsou: hlaveň, pažba, spoušť, natahovací páka, trubkový či odnímatelný schránkový zásobník, závěr, výhozní okénko a nabíjecí port.
Princip základní obsluhy samonabíjecí brokovnice je velmi jednoduchý, posuďte sami: nabití, to se provádí vsunutím brokových nábojů nabíjecím portem (ze spodní strany brokovnice v úrovni výhozního okénka) do trubkového zásobníku, který je pod hlavní. Po nabití stačí natáhnout zbraň pohybem natahovací páky vzad (směrem ke střelci), čímž dochází k otevření výhozního okénka stažením závěru, který natahovací páka obsluhuje. Současně s pohybem vzad dochází ke stažení prvního (posledního nabitého) náboje do prostoru výhozního okénka a také k natažení bicího mechanismu. Následně vám zůstane závěr v zadní poloze na záchytu je třeba ještě stisknout tlačítko záchytu závěru (action release button). Po stisku tlačítka záchytu závěru dojde k pohybu závěru vpřed a nabití náboje do komory. Závěr je tlačen vratnou pružinou. Následuje už pouze zamíření na cíl, stisk spouště a výstřel.
Při výběru brokovnice je dobré zvážit dostupnost doplňkových dílů pro případnou montáž kolimátorů, taktických rukojetí, pažeb či dalších obdobných periferních dílů. Ta bývá často velmi rozdílná a mnohdy již záleží na určení brokovnice.