Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Co si pořídit k orientaci v přírodě?

Tipy

Ptáte se, mám si koupit kompas nebo buzolu? Kompas vám ukáže, kde je sever, takže je super třeba na loď nebo pro lidi, co nechodí podle mapy. Je to klasika, kterou znáte z filmů. Nicméně pro většinu lidí je vhodnější buzola.

Co si pořídit k orientaci v přírodě?

Ten správný směr

Buzola je jednoduchý přístroj, který se skládá z kompasu, plastové destičky a někdy i zrcátka. Pomocí buzoly lze měřit azimuty.

Kompas je doplněn o otočnou stupnici v úhlech.

k čemu je azimut?

Za použití azimutu se můžeme velmi snadno pohybovat v terénu pomocí orientačních bodů a to i v případě, kdy nám z jakýchkoliv důvodů není umožněno využívat standardní cesty. Ať jsme již v situaci krajní nouze nebo v bojových podmínkách, buzola je základní geografickou pomůckou, bez které je efektivní pohyb v terénu ve většině případů jen velmi obtížný.

Na plastové destičce bývají různá pravítka pro měření vzdáleností v různých měřítkách mapy. Dle těchto měřítek lze snadno přepočítat reálné vzdálenosti nebo určit přesnou polohu v různých souřadnicových systémech.

rozdělení buzol

Dle svého určení jsou buzoly různých typů, sportovní buzoly, geografické buzoly, vojenské buzoly apod. Vojenské buzoly se vyznačují svou odolností a také např. použitými měrnými jednotkami. Kromě úhlů pro azimut bývá na vojenských buzolách také stupnice pro určování úhlů v mils dle standardu NATO.

práce s buzolou a její využití

Práce s buzolou a mapou je velmi snadná a často vám ušetří spoustu starostí s plánováním trasy. Také vám pomůže neztratit správný směr v nepřehledném terénu nebo vám pomocí triangulace umožní určit vaši polohu, kdyby jste se náhodou přeci jen ztratili.

V Armedu nabízíme kvalitní buzoly a kompasy značek Silva, Coghlans a dalších. Jsou to spolehlivé a odolné pomůcky, které si pro svou praktičnost ihned oblíbíte.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku