Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Jak vybrat boty

Jak vybrat boty, to je oč tu běží. Kvalitní vojenské boty jsou základ a jejich správný výběr je proto hodně důležitý.

Jak vybrat boty

Kvalitní boty - tuto frázi slýcháme často. Ale co to vlastně znamená a jak poznáte kvalitní boty? Jsou kvalitní boty nutně pohodlné? To se dozvíte v tomto článku.

Co definuje kvalitní boty

Bota může být kvalitní či nekvalitní v několika kritériích.

  1. prvním kritériem je použitý materiál, kvalitní materiál je základ (ale i bota z kvalitních materiálů může být ve výsledku špatná)
  2. druhým kritériem je zpracování boty, je to střih kůží, šití, případně lepení jednotlivých částí boty, instalace membrány atp.
  3. třetím kritériem je tvar boty, zejména vnitřní tvar

Kvalitní botu často poznáte hned, jak si ji obujete. Máte pocit, že je vyrobená přesně pro vaši nohu. Lepší výrobci vyrábějí boty zvlášť pro mužskou nohu a zvlášť pro ženskou.  Takže jak poznáte kvalitní botu? Je vyrobena z prvotřídních materiálů, je kvalitně zpracovaná (švy, lepení, stříhání, spojení jednotlivých částí) a má vhodný anatomický tvar. Pouze spojení těchto třech hlavních kritérií dává ve výsledku kvalitní, dobrou obuv.

Materiály používané na svršky bot

Je to zajímavé, ale i dnes v době nano materiálů, Gore-texů a jiných vesmírných technologií je pořád základem kvalitní vojenské boty kůže. I když je na botě použit nylon, guma, nebo jiný syntetický materiál, klasické kanady, jako je třeba model Lowa Z8, jsou kožené.

Pokud se bavíme o kožených botách, tak ty nejlepší firmy si vybírají ty nejlepší (obvykle hovězí) kůže, mají na to specialisty a velmi přísné požadavky. Kvalitní kůže jsou drahé, proto jsou kvalitní kožené boty drahé. Pokud vidíte levnou koženou botu, pravděpodobně nebude mít kůži z krávy pasoucí se na Alpských svazích (tyto jsou hodnoceny jako nejlepší). Důležitá je také tloušťka kůže. Kvalitní kožená bota by měla mít tloušťku kůže (správný termín je usně) alespoň 2,5 mm. Pokud je kůže tenká, hrozí rychlejší poškození.

U středně vysokých a nízkých bot už nemusí být kůže tím stěžejním materiálem a mnohem více se používají syntetické materiály, obvykle na bázi nylonu (Cordury). Jejich výhodou je lepší prodyšnost. 

Podrážky bot

Vojenské a outdoorové boty používají dva způsoby spojení podrážky se svrškem: lepení a vstřikování. Lepená podrážka je tradiční a bota s ní také tradičně vypadá. Výhodou lepené podrážky je možnost opravení, takzvané opětovné podražení boty. Pokud už máte podrážkou ochozenou, lepší značky (u nás je to LOWA) umožňují poslat botu na opravu, starou podrážku strhnou a nalepí novou. Nevýhoda lepené podrážky je, že se může odlepit (ale to se u kvalitních bot moc nestává), a že není možné podrážku lépe spojit se svrškem. Je to prostě taková placka na spodku boty. Vstřikované podrážky naopak umožňují vytvářet roztodivné tvary, které v praxi jednak zvyšují příčnou tuhost, chrání svršek před poškozením a navíc dodávají botám zajímavý vzhled. Krásným příkladem je vstřikovaná podrážka bot Lowa Zephyr.

Vstřikované podrážky vznikají ve formě, do které se strčí svršek boty a vstříkne hmota, která tvoří podrážku. Díky tomu je spojení podrážky a svršku velmi silné a u kvalitní boty nemůže dojít k oddělení. Snad jediná nevýhoda vstřikované podrážky je ta, že ji neni možné po ochození repasovat.

Je lepší lepená, nebo vstřikovaná podrážka? Na to se bohužel nedá tak jednoznačně odpovědět, každopádně čím dál více bot je opatřeno vstřikovanou podrážkou a tradiční lepená podrážka je trochu na ústupu. Přesto ji najdete na spoustě klasických trekových bot. U obuvi, kde se počítá s tím, že zákazník podrážku ochodí, se používají lepené podrážky, které je možné repasovat.

Jak poznat kvalitně zpracované boty

Vojenské boty prodáváme už více než deset let, takže už nějaké zkušenosti máme. Tady je pár tipů pro vás, jak poznat kvalitně zpracovanou (vyrobenou) botu. V první řadě je dobré porovávat vůči sobě oba kusy, tedy levou i pravou botu. Nekvalitně zpracovaná bota může mít křivě našitý jazyk, nesymetricky nalepenou, či nastříknutou podrážku. Pokud ve spojích vidíte zbytky lepidla, také to není dobrá vizitka výrobce. Dále zkontrolujte švy, zda jsou tam, kde mají být a nejsou někde poškozeny. Kvalitní botu poznáte tak, že má švy perfektní, necestují po svršku a jsou stále ve stejné vzdálenosti od konce prošívaného materiálu.

Logicky hůře se zpracování boty kontroluje uvnitř, a přitom tam je zpracování ještě důležitější, než navenek. U nekvalitních bot může být špatně přišita podšívka s goretexovou membránou. Pokud na něco takového narazíte v patní části, můžete počítat s puchýři na patě a také s prodřením podšívky. Pokud je to možné, vyndejte z boty vložku a zkontrolujte pohledem, že je uvnitř vše v pořádku, například že tam není nic, co by vám mohlo při chůzi vadit. Můžou to být zbytky nití, špatně přichycená podšívka a podobně. Závěrečná rada: nejsnadněji poznáte kvalitní botu podle švů. Pokud takzvaně ujíždí, dost pravděpodobně se jedná o méně kvalitní botu. Dobří výrobci si toto umí pohlídat.

Jak poznat, že bota má správný tvar

Třetí poznávací znamení dobré obuvi - správný tvar vnitřní části. Bota může být z kvalitních materiálů a kvalitně zpracovaná, ale co je to platné, pokud tvar boty neodpovídá tvaru vaší nohy. V první řadě je třeba říci, že pokud si chcete být jistí, je potřeba udělat si na výběr boty a ověření vhodného tvaru čas. Proto se doporučuje zkoušet si obě boty najednou, boty si řádně dotáhnout a používat typ ponožky, který budete běžně nosit. Nechte si boty na nohou alespoň 10 minut. Ideální by bylo samozřejmě vyrazit na pár kilometrový pochod, ale to v praxi nejde, ledaže byste to chtěli nachodit po prodejně jak medvěd ve výběhu. Každopádně je známá věc, že při delší chůzi se zátěží se noha prokrví a zvětší, z tohoto důvodu se doporučuje kupovat boty o půl čísla větší.

U nižších bot se to dá testovat tak, že byste měli strčit za patu palec. To u vysokých bot otestovat nejde, takže se musíte spolehnout na pocit. Dále by tvar boty měl být takový, že když si stoupnete na nějakou nakloněnou plochu (má imitovat chůzi z kopce), opře se do boty váš nárt a ne vaše prsty na nohou. K tomu je potřeba mít samozřejmě botu správně dotaženou. Pokud by byla bota příliš velká, tak se noha v nártu o nártovou část boty neopře. Při chůzi z kopce pak můžete počítat s puchýři na prstech. Věřte, že to není nic příjemného. 

Bota by tedy neměla být těsná, ale stejně tak nesmí být příliš volná. V takovém případě by hrozily puchýře a kromě toho prodření podšívky, typicky na patě. A další nepříjemný důsledek je, že pokud si prodřete podšívku z důvodu nesprávně zvolené velikosti, může to být a velmi pravděpodobně bude důvodem k zamítnutí reklamace. Takže pozor na to, vybírejte velikost pečlivě!

Kromě délky boty je tu ale další parametr a to její šířka. Někteří lidé mají nestandardně široká chodidla, někteří lidé naopak úzká. Ti se širšími chodidly mají drobnou výhodu v tom, že některé značky (ale není jich mnoho) vyrábějí boty ve dvou šířkách - standardní a rozšířené (wide). V každém případě, pokud je vám bota úzká, raději se porozhlédněte po jiné. Záleží na tom, jaké kopyto (formu) používá daný výrobce, některý jiný výrobce může používat kopyto, které bude více vyhovovat vaší noze.

Tvar špičky a výška nártu jsou další kritéria, která je třeba sledovat. Obecně řečeno je lepší mít širokou špičku, ve které nejsou prsty namáčknuté na sebe. Úzká špička znamená typický problém špatných bot - puchýře. A co se týče nártu, ten by měl být tak akorát. V žádném případě nemá tlačit, pamatujte, že při pochodu se vám noha může zvětšit až o půl čísla. Pokud by byl nárt příliš vysoko, tak přicházíte o oporu při chůzi z kopce a hrozí vy víte co.

U kvalitních bot, jakou jsou boty značky Lowa, už při prvním nazutí poznáte, že konstruktéři kladou na správný tvar velký důraz. Proto také vyrábějí boty v pánském a dámském provedení. Mužská a ženská noha se liší, takže je to naprosto logické. Dělají to tak ale jen lepší značky, ty ostatní mají pouze jeden typ boty - pánský.

Závěr

Vždy našim zákazníkům říkáme starou vojenskou poučku: jsou pouze dvě důležité výstrojní součástky - boty a batoh. A pokud bych si měl vybrat z těchto dvou jednu, která musí být kvalitní, budou to kvalitní vojenské boty. Můžete být nejvíc tacticool na světě a mít vybavení za desítky tisíc, ale pokud budete mít špatné boty, po pár kilometrech, nejpozději po pár desítkách končíte, nebo budete hrozně trpět. A pamatujte, můžete mít botu kvalitní (a drahou), ale pokud nebude mít pro vás vhodný tvar, bude vám velká nebo malá, je to stejné nebo ještě horší, než bota ze špatných materiálů, či špatně vyrobená. 

Cena boty je jen taková nápověda. Existují celkem kvalitní boty za dobré peníze. U dražších bot máte celkem jistotu, že materiály a zpracování budou na dobré úrovni. Vyhnout byste se určitě měli naprosto neznámým neznačkovým botám, které jsou navíc podezřele levné. Za to riziko to nestojí. Volba je ale na každém z nás.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku