Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Sebeobranné prostředky, díl III. - Teleskopické obušky

Tipy

Třetí díl seriálu o sebeobranných prostředcích věnujeme teleskopickému obušku. Teleskop má spoustu výhod (však se jedná v podstatě o tisíce let starý, pouze vylepšený prostředek), a samozřejmě také pár nevýhod. Jednou z nich je, že když to s teleskopem neumíte, můžete nakonec dostat "nabančíno" svým vlastním.

Sebeobranné prostředky, díl III. - Teleskopické obušky

Proč teleskopický obušek?

Selský rozum říká, že čím větší vzdálenost od útočníka, tím lépe. Už je tomu hodně dávno, co první člověk pocítil potřebu sebeobrany (a buďme upřímní, i útoku) a vzal do ruky vhodný nástroj. Dříve byl pomocník pro udržování odstupu obyčejný klacek, vycházková hůl nebo v asijských zemích bambusová tyč. 

Tyto předměty mají jednu nevýhodu: pevně danou délku, která zamezuje jejich každodennímu skrytému nošení (a ne každý chce nosit vycházkovou hůl pro strýčka příhodu). Teleskopický obušek lze naopak snadno složit a nosit ho tak, aby nebyl vidět. V případě potřeby ho zase rychlým švihem rozložíte a v okamžiku máte v ruce efektivní domlouvátko.

Technologie teleskopického obušku

Teleskopický obušek je tvořen několika trubkami kónického tvaru, podobně jako třeba teleskopický rybářský prut. Pokud švihneme rukou s teleskopickým obuškem, odstředivá síla zaručí rychlé otevření. Nyní si představíme teleskopické obušky české značky ESP (Euro Security Products), která je jedním z největších světových výrobců teleskopických obušků a prostředků pro sebeobranu.

Nejširší trubka slouží zároveň jako rukojeť a je opatřena gumovým potahem, takže poskytuje kvalitní úchop. Existuje také ale kompaktní verze obušku bez gumového potahu, která je vhodnější pro skryté nošení. Nejtenčí trubka je na konci osazena hlavicí, která slouží například pro rozbíjení okna u automobilu.

Na spodním konci rukojeti je koncovka, kterou je možné odšroubovat a místo ní našroubovat různé příslušenství pro teleskopické obušky.

Jak vidíte, teleskopický obušek je v zásadě velmi jednoduchý sebeobranný prostředek, který nahrazuje obyčejný klacek. Oproti němu má mnoho výhod a málo nevýhod.

Výhody teleskopického obušku oproti klasickému obušku

 • snadněji se nosí, nepřekáží ani v autě
 • kalená ocel je velmi odolný materiál
 • pokud je nošen skrytě, umožňuje získat moment překvapení
 • samotné vysunutí teleskopického obušku působí výstražně a často ukončí konflikt dříve, než vznikne
 • teleskop je možné použít k úderům i v zavřeném stavu
 • lze ho použít ke spoustě jiných praktických činností, jako je například páčení

Dělení teleskopických obušků

Základní rozdělení teleskopických obušků je na kalené a nekalené.

Kalené teleskopické obušky jsou o něco dražší, ale pozor! Nekalený teleskopický obušek je v podstatě jednorázový, protože jakmile s ním jednou udeříte, dojde k větší, či menší deformaci trubek a teleskop pak už často nejde složit. Takže my v Armedu vždy doporučujeme kalený teleskopický obušek a nekalené neprodáváme.

Další velmi důležité dělení je podle délky teleskopu v rozloženém stavu. Obvykle se udává v palcích a je následovné: 16“, 18“, 21“, 23“, 26“. V centimetrech to je 41, 45, 53, 58 a 66 cm.

Pokud opět použijeme selský rozum, tak je jasné, že čím kratší obušek, tím lépe se nosí, ale tím méně „dosáhne“ a naopak. Je na každém, co je pro něj důležitější. Dlouhé obušky jsou ale vhodné převážně tam, kde je možné obušek nosit viditelně na opasku, takže pro policejní a podobné jednotky. Podle mého názoru je pro skryté nošení nejvhodnější 16" a 18“ teleskop, protože se dá snadno schovat v kalhotách, a přitom už dosáhne celkem daleko.

Ve finále se teleskopické obušky liší typem rukojeti:

 • s gumovým protiskluzovým potahem - klasický s "H" vzorkem
 • s gumovým protiskluzovým potahem - ergonomický s vykrojením pro lepší úchop
 • s gumovým protiskluzovým potahem - hladký s jemným vzorkem bez výstupků
 • kompaktní - vhodný pro skryté nošení - bez potahu, který rozšiřuje průměr obušku

Dále si můžete vybrat povrchovou úpravu (černá nebo stříbrná).

Pro sebeobranu a skryté nošení doporučujeme  18“ kalený teleskopický obušek.

Porovnání velikostí obušků a tipy (hlavně jak zasunout) na videu

 Využití teleskopického obušku

 • pro sebeobranu
 • pro záchranářské účely
 • speciální policejní techniky
 • nouzové situace

Jak jsem již naznačil v úvodu, je třeba se i s tak jednoduchým nástrojem naučit zacházet. Určitě nechceme, aby skončil teleskopický obušek v ruce našeho protivníka. Proto doporučujeme i s teleskopickým obuškem alespoň minimálně trénovat vysunutí a složení obušku a základní úderové techniky. Výrobce obušků ESP navíc připravil instruktážní DVD Teleskopický obušek v praxi, podle kterého se naučíte s obuškem zacházet.

Použití teleskopického obušku pro sebeobranu se neomezuje na švihání kolem sebe. V některých situacích může stačit úder koncovkou rukojeti. K tomu se přímo nabízí speciální úderová koncovka.

Záchranářské účely nebyly možná původním záměrem tvůrce teleskopického obušku. Nakonec ale díky širokému příslušenství nabízí teleskop spoustu možností právě i v tomto segmentu. Považte sami:

 • páčení
 • rozbíjení skla u automobilu (třeba při autonehodě)
 • sekání
 • štípání

Speciální policejní techniky zahrnují hlavně odváděcí techniky a techniky neletálního zneškodnění pachatele.

Příslušenství pro teleskopický obušek

 • speciální úderové koncovky
 • svítilny místo koncovky obušku
 • sekera pro teleskopický obušek
 • páčidla pro teleskopický obušek
 • štípací kleště pro dva teleskopické obušky
 • zrcátka
 • pouzdra na teleskopický obušek

Toto vše najdete v kategorii příslušenství pro teleskopické obušky.

Teleskopický obušek je ze všech sebeobranných prostředků (pokud si odmyslíme střelné zbraně) asi nejnáročnější na dovednosti majitele. K jeho efektivnímu použití potřebujte odhodlání, motorické dovednosti a fyzickou zdatnost. Pokud tyto vlastnosti nemáte, hrozí, že o teleskop přijdete a ještě s ním dostanete „nabančíno“. Proto je teleskop méně vhodný pro křehké ženy (či muže), pro které je jistota kvalitní pepřový sprej, třeba  – Obranný pepřový sprej ESP Tornado.

Doufám, že jste sami pochopili, jak užitečný teleskopický obušek může být. Ať už pro sebeobranu, kdy několikerým poklepáním skládací ocelovou tyčí na libovolnou část útočníka, dáte jasně najevo, že si nepřejete být obtěžováni. Nebo pro případ nouze, kdy můžete použít páčidlo, rozbíječ automobilových skel atd.. Prostě teleskop je výborný pomocník.

Na úplný závěr bych chtěl připomenout, že český právní řád nezná pojem teleskopický obušek a nijak konkrétně jeho použití neupravuje. Takže jeho použití proti člověku se řídí ustanovením zákona o nutné obraně a krajní nouzi

 

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku