Zajímá vás jak vybrat stan? Přečtěte si náš návod. Poradíme vám, jaké parametry jsou důležité a na co dát při výběru stanu pozor. Na závěr na základě vlastních zkušeností doporučíme vhodný stan pro běžné použití, do kterého nenaprší.
Pokud vás to táhne ven do přírody stejně jako nás a uvažujete o koupi nového stanu, pak vám jistě přijde vhod následující průvodce výběrem stanu. Dozvíte se mimo jiné, jak poznat kvalitní stan, od jakého dát ruce pryč a co vlastně znamenají všechny ty parametry, kterými vás prodejci stanů zahltí, až vám z toho pak jde jen hlava kolem.
Jak vybrat stan?
Stan vybírejte podle toho, jak často jej plánujete využívat a do jakých podmínek máte namířeno. U levných stanů výrobci předpokládají, že je budete používat málo. Pokud se však rozhodnete zainvestovat do stanu částku vyšší, můžete počítat s mnohem delší životností. Jednoplášťové modely jsou sice mnohdy lehčí než dvouplášťové verze, nemůžete u nich však počítat s plnohodnotnou ochranou proti dešti. Slouží tudíž spíše jako nouzové přístřešky či obydlí na letní rybaření.
A jak by měl dobrý stan vypadat?
V prvé řadě by měl být samonosný. Díky tomu jej můžete postavit bez zakolíkování a po vykolíkování jej také přenášet. Daná vlastnost stanu přijde vhod například i na tvrdém či naopak pískovém povrchu, kde je prakticky nemožné kolíky zatlouct. Co se barvy týče, výběr je čistě na vás. Pokud ale plánujete stanovat i mimo oficiální tábořiště, pak se může jevit jako vhodnější vybrat stan v zeleném či jiném nenápadném barevném provedení. Obecně platí, že ve světlém stanu je menší tma. Z toho důvodu se u tmavých modelů používá vnitřní stan výrazné barvy (žlutá apod.). Tím dojde k lepší prosvětlenosti obytného prostoru a údajně má takováto výrazná barva i pozitivní dopad na psychiku nocležníka. Nejběžnějším tvarem stanu v ČR jsou kopulovité stany, v zahraničí se poslední dobou těší nemalé oblibě stany tunelovité.
Ochrana před deštěm
Jedna z důležitých vlastností, na kterou byste měli při koupi stanu hledět, je výška vodního sloupce tropika a podlážky. U tropika (můžete se setkat i s označením "vnější stan") je nejnižší doporučovaná hodnota tohoto ukazatele 3,000 mm. Takový stan přečká běžnou bouřku – jen pro představu: padající kapka odpovídá 2,000 mm vodního sloupce. Pokud ale chcete mít jistotu, že váš stan obstojí i ve vydatnějším dešti, zvolte model s vodním sloupcem tropika okolo 5,000 mm. Vyšší hodnoty se pak obvykle vyskytují u extrémních řad stanů určených do těch nejtěžších podmínek.
Můžete se setkat i s tím, že je tropiko silikonizováno. Taková tkanina lépe odpuzuje vodu a má vyšší odolnost vůči UV záření než klasické tropiko s PU zátěrem. Je však potřeba počítat s vyšší cenou stanu a nižší prodyšností. Pokud tedy nebude mít stan promyšlený systém větrání, může docházet k zapařování, což způsobuje problémy v létě i zimě.
Neméně důležitá je hodnota vodního sloupce u podlážky. Byť na ni nedopadá přímý déšť, velmi často musíte stan postavit na vlhkém podloží či vám pod něj v průběhu deště nateče. V okamžiku, kdy si ve stanu například kleknete, je zatížená oblast vystavena velkému tlaku, vlákna se roztáhnou a může v daném místě dojít k průsaku. Doporučovaná hodnota vodního sloupce podlážky se pohybuje okolo 10,000 mm.
materiály tyček
Nejčastějším materiálem tyček je dural a laminát. Duralové tyčky mají vyšší životnost a nižší hmotnost. Laminát je citlivější na mrazy, které způsobují snížení ohebnosti a mohou vést až k polámání prutu. Kopulovité stany s 2 tyčkami nabízejí pouze malou apsidu. Jde o jakousi předsíňku, která vznikne protažením tropika stanu, sloužící k uložení menšího batohu či vašich bot. Některé modely mají tyček více, případně jsou vybaveny zkrácenou předsíňkovou vzpěrou, a mohou tudíž nabídnout i prostornou předsíňku. V té můžete například i vařit při sezení uvnitř stanu, což oceníte zejména za nepříznivého počasí.
Takže ve zkratce, jak vypadá ideální stan pro náročnějšího uživatele dle zkušeností Armed: