Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Rádce při výběru survival nože

Jak vybrat

Nože pro přežití jsou specifickou kategorií nožů. Nedá se přesně definovat typ nože, který sem spadá a který už nikoli. Jako survival nůž je obvykle označován větší nůž s pevnou čepelí a maximální všestranností.

Rádce při výběru survival nože

Na takový nůž musí být spolehnutí v každé situaci. Musí dokázat naštípat dřevo na oheň, posloužit u vyvržení úlovku, nebo zastoupit kladivo. Z těchto různorodých činností je asi jasné, že ne každý nůž bude stejně výkonný při porcování polena i brambory, proto se doporučuje nespoléhat se pouze na jeden nůž, ale mít u sebe alespoň dva. Například větší nůž s pevnou čepelí a k němu menší zavírací, který nosíte v kapse denně. Nejdůležitější jsou 2 faktory - aby byl nůž odolný a aby se vám s ním dobře pracovalo. V neposlední řadě je to i o vzhledu, ale to přizná málokdo ze survivalistů.

Survival nože se obvykle nosí v pouzdře na opasku či batoh u. Berte zřetel i na pouzdro k noži dodávané, protože nekvalitní pouzdro se vám dovede odvděčit ztrátou drahého nože. Samozřejmě je možné koupit univerzální pouzdro, pro fajnšmekry je možnost nechat si vyrobit pouzdro na míru. Na materiálu pouzdra tolik nesejde, tvrdá plastová pouzdra nůž dovedou dobře ochránit, ale zase jejich nošení není tolik pohodlné, jako je to u kožených nebo textilních.

Typ ostří je asi vlastnost, nad kterou nejvíce lidí přemýšlí a neví si rady.

Existují 3 základní typy ostří:
  • Hladké ostří (fine edge)
  • Zoubkovaná čepel (serrated edge)
  • Kombinovaná čepel

Survivalisté využívají nejčastěji nože s hladkým ostřím, popřípadě kombinovaným. Vroubkovaná čepel je nejlepší pro řezání lan, kůže, ale nelze s ním pořádně štípat dříví, nebo pohodlně opracovat dřevo. Paštika se s ním také roztírá hůře. Hladké ostří je nejuniverzálnější, uříznete s ním všechno a to, na co je nejlepší vroubkované vám zabere o chvíli víc času a trochu více síly, ale zvládnete to také. Kombinované ostří kombinuje oboje, tudíž může někomu vyhovovat a většina práce se s ním dělá pohodlně, ale má jednu nevýhodu a tou je broušení. Kombinované ostří kvalitně nabrousit v domácích podmínkách (natož v přírodě) je trochu oříšek. Budete potřebovat brousek na zubaté ostří.

O druzích oceli, ze které se vyrábějí nože, máme celý článek, proto se ocelí nebudeme nyní zabývat.

materiál rukojeti

Kromě čepele a pouzdra záleží i na rukojeti. Vhodný tvar je čistě individuální záležitost, záleží na velikosti a tvaru ruky. Ale držení a pocit bezpečnosti při práci s nožem je hodně o zvyku, proto je dost pravděpodobné, že i na rukojeť, která vám nesedne hned, si postupně zvyknete. Materiál rukojeti je stejně jako tvar spíše o tom, co je vám příjemné.

Žádný z dobrých výrobců nepoužije na svůj nůž nekvalitní střenky. Kraton a další umělé materiály jsou odolné a mají nízkou hmotnost, ocelové střenky jsou s odolností ještě dále, ale hmotnost je u nich dost vysoká. Gumové rukojeti nekloužou i při používání v mokru nebo při zpocených rukou, ale jsou měkké a těžko s nimi něco například zatlučete. Zajímavé a pro survival vhodné, jsou nože s rukojetí z paracordu, popřípadě s rukojetí připravenou pro vytvoření vlastní paracordové rukojeti. S těmi budete mít v případě nouze i pořádný kus padákové šňůry při ruce. Ale opět, ne každý má pocit jistoty při práci s takovým nožem.

Nože určené pro survival umožnují často různé „vychytávky“ jako je:
  • Možnost použití jako kopí
  • Prostor v rukojeti na drobné předměty
  • Křesadlo
  • Rozbíječ skla
  • Řezač popruhů
  • Štípač drátů
  • + mnoho dalších

Zamyslete se i nad svojí další survival výbavou, která by měla nůž doplňovat. Svůj nůž pro přežití najdete zde.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku