Sebeobranné plynové zbraně se dělí na pistole a revolvery. Jedná se o zbraně kategorie D dle zákona o zbraních, které jsou volně prodejné od 18ti let. A proto pozor, ačkoliv pepřový sprej a plynová pistole na pepřové náboje mají podobný efekt, pepřový sprej zákon nezná, zatímco plynovku ano a na její použití se vztahují omezení a povinnosti, včetně postihů za jejich porušení.

 

plynovy revolverplynova pistole zoraki

 

Rozdíly mezi plynovou pistolí a revolverem

  • Revolver je díky jednodušší konstrukci spolehlivější.
  • Pistole má obvykle zásobník na více nábojů.
  • Revolver bývá menší.
  • Pistole má o něco delší dostřel, protože nedochází k úniku plynu mezi hlavní a válcem.

Samozřejmě existují i některé další rozdíly, ale pro praktické použití mají právě tyto výše uvedené nejvyšší váhu.

 

náboje do plynove pistole


Náboje do plynovky a plynového revolveru


Náboje do pistole se označují PAK, do revolveru se označují 9mm Knall, 9mm RK a podobně. Revolverové náboje jsou o něco kratší.
Vyrábí se klasické „startovací“ (blank) náboje a pak náboje se slzným plynem (CS), pepřové náboje (technický pepř Nonivamid), CN náboje a podobně.¨Plynové zbraně mají jednu velkou nevýhodu – jsou obvykle k nerozeznání od skutečné, „ostré“ zbraně, takže pokud plynovku vytáhnete na majitele ostré zbraně, máte problém. Z plynových zbraní nelze střílet klasické náboje, mimo jiné je v hlavni přepážka, ale celkově zbraň není konstruována na výkon klasického náboje, například 9mm Luger. Při použití plynové pistole na vzdálenost menší než 50 cm hrozí vážné zranění, při přiložení na tělo hrozí smrt. Tlak plynů je schopen způsobit velké škody.

 

revolverplynova pistole umarex colt


Plynové zbraně ale nemusí sloužit jen k sebeobraně. Pokud nemůžete, nebo nechcete mít zbrojní průkaz, ale přitom vás zbraně zajímají, je koupě plynovky nejjednodušší cestou, jak si udělat radost. Zejména dražší plynové pistole a revolvery od firmy Umarex jsou parádně zpracované a k nerozeznání od originálu. Například plynová pistole Umarex Colt Government.