Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Sebeobranné prostředky, díl II. - Elektrické paralyzéry

Tipy

Ve druhé části přehledu sebeobranných prostředků se podíváme na elektrické paralyzéry.

Sebeobranné prostředky, díl II. - Elektrické paralyzéry

Bezpečnostní situace se od našeho posledního článku Sebeobranné prostředky, díl I. - obranné spreje rozhodně nezlepšila. Minule jsme si rozebrali pepřové spreje a dnes máte možnost přečíst si něco o elektrických paralyzérech.

Jak fungují elektrické paralyzéry?

Pokud máte doktorát z fyziky či elektrotechniky, je pro vás tento odstavec naprosto zbytečný. Všechny obyčejné čtenáře ale jistě malé uvedení do problematiky bude zajímat. Podstatou elektrických paralyzérů je předání elektrické energie přes elektrody na tělo útočníka. V každém uzavřeném elektronickém obvodu můžeme najít napětí a proud, přičemž platí, že pro lidský organismus je nebezpečný proud. Samotné napětí nezabíjí (uvědomte si, že ptáci běžně sedí na drátech vysokého napětí). Proto jsou elektrické paralyzéry postaveny na působení napětí a ne proudu. Nejsou tedy při správném použití pro „příjemce“ elektrického výboje životu nebezpečné.

S jakými paralyzéry se můžeme setkat?

Dělení paralyzérů je zejména podle napětí, které nabízejí. V praxi se setkáme nejčastěji s napětím 200 000 V až 500 000 V, nejvýkonnější paralyzéry poskytují napětí až 2 000 000 V (slovy dva miliony voltů). A to, uznejte sami, zní dostatečně účinně (ale k tomu se dostaneme).

Dále je možné paralyzéry dělit podle velikosti. Čím menší, tím lépe se nosí. Avšak příliš malá velikost může trochu znesnadňovat manipulaci. Doporučit vám můžeme elektrické paralyzéry pro profesionální použití od české značky ESP které mají speciální tvar - velice snadno padne do ruky.

Elektřina musí být v paralyzérech někde uskladněna. K napájení se používají klasické 9V baterie, některé paralyzéry pak mají integrovanou baterii, která se dobíjí ze sítě (podobně jako mobilní telefony).

Paralyzéry však nabízejí další a šikovné vlastnosti, podle kterých bychom přístroje mohli dále dělit. Podívejme se alespoň, jaké vlastnosti u některých lepších kousků mažete najít:

 • pojistka proti nechtěnému spuštění
 • pojistné poutko na ruku - po vytržení z ruky se vytáhne z paralyzéru bezpečností kolíček a paralyzér přestane fungovat
 • integrovaná zvuková siréna – pro upoutání pozornosti kolemjdoucích
 • světelná indikace – blikání opět může upoutat pozornost ostatních
 • do těl integrovaný pepřový sprej (např. paralyzér ESP Scorpy)
 • indikátor nabití
 • integrovaná svítilna

Na co je dobré si také při koupi paralyzéru dávat pozor, je velikost a tvar elektrod. Čím ostřejší a více vystupující z přístroje, tím snáze proniknou vrstvou oblečení a předají energii. Naopak výhodou paralyzérů s nevyčnívajícími diodami je opět jejich úspora místa a snadnější manipulace (nehrozí zachycení elektrody za oděv).

Jaké účinky vlastně paralyzér má?

Stejně jako každý sebeobranný prostředek i elektrické paralyzéry mají své výhody a nevýhody. Bohužel je potřeba na rovinu říct, že účinnost elektrického paralyzéru je omezená. Něco jiného je profesionální paralyzér Taser, který ale legálně nepořídíte a navíc je pro sebeobranné účely nevhodný pro svou velikost. 

Výhody
 • při správném použití nezanechává trvalé následky
 • odstrašující efekt při spuštění (pěkně to práská a ve tmě se přidává i vizuální efekt)
Nevýhody
 • musí dojít ke kontaktu s útočníkem, minimálně na vzdálenost natažené paže
 • slabší paralyzéry mají nižší účinnost přes oblečení
 • nutnost dobíjet zdroj, nebo vyměňovat baterie

Další nevýhodou (rozhodně pro útočníka) je fakt, že pokud v sobě postižená osoba má kardiostimulátor, nelze stoprocentně vyloučit jeho poškození či vysazení z funkce. A to poté může vést nečekaným komplikacím. Sice odpovědnost v tomto případě přechází na útočníka, ale stejně budete běhat po soudech.

Elektrické paralyzéry jsou velmi oblíbené, ačkoliv jsou ze všech sebeobranných prostředků nejméně účinné a nejsložitější na použití v reálné sebeobraně. Na rozdíl od pepřových sprejů musíte být v kontaktu s útočníkem, na rozdíl od teleskopických obušků nezpůsobují reálné zranění, ale pracují spíše se strachem z elektřiny. Doporučit je tak můžeme pouze pro obranu před zvířaty, typicky před psy. Zvířata se elektrického výboje bojí. Pokud už přemýšlíte o elektrickém paralyzéru, podívejte se na model Scorpy, který v sobě integruje i pepřový sprej.

Nezapomeňte, že základním předpokladem pro správnou sebeobranu je chodit s otevřenýma očima a předcházet rizikovým situacím.

Příště se podíváme na teleskopické obušky.

© 2018 ARMED STORE s.r.o.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku