Vánoce jsou časem klidu a míru. Bohužel ne pro všechny

Zloději a jiné kriminální živly vánoce slaví prací a proto je potřeba se proti nim bránit stejně jako jindy. V tomto článku vám poradíme jak na to.
 
V první řadě musím upozornit, že sebelepší sebeobranný prostředek je k ničemu, pokud ho nemáte stále po ruce. Mnoho obětí přepadení mělo určitě doma v šuplíku pepřový sprej, nebo paralyzér. Ale kdo na to má pořád myslet, že? A nemusí jít jen o loupežné přepadení, časté jsou i útoky agresivních psů. Prostě, je celkem jedno co máte za sebeobranný prostředek, hlavní je stále ho nosit.
 Pepřový sprej ESP Tornado

Jaký prostředek pro sebeobranu je tedy nejúčinnější?

Na tuto otázku není úplně snadná odpověď. Záleží, jestli pro muže, nebo pro ženu. Dále hraje roli, jak moc si při sebeobraně věříte. Myslím ale, že pořekadlo „kdo uteče vyhraje“ platí v tomto případě beze zbytku. Sebeobranný prostředek vám může pomoci útočníka překvapit, či paralyzovat a útěk bude jednodušší. Nezapomeňte, že útočník má výhodu momentu překvapení.

Co můžeme použít pro sebeobranu?

 • Pepřový, či slzný sprej
 • Elektrický paralyzér
 • Teleskopický obušek
 • Plynovou pistoli
 • Nůž
 • Střelnou zbraň
 • Některé další, méně rozšířené prostředky
 

Pojďme si tedy jednotlivé „pomůcky“ probrat detailněji

Pepřový, či slzný sprej je nejoblíbenější, nejdostupnější a poměrně spolehlivý prostředek pro sebeobranu. Pepřový sprej je složen obvykle z výtažku „kayenského“ pepře (například oblíbený Pepřový sprej KO – JET), slzný sprej používá slzný plyn. Oba prostředky působí na sliznice, způsobují dušnost a pálení očí, slzení a další požadované efekty. Zároveň, při obvyklém použití nehrozí trvalé následky.

Spreje se ještě dělí:

 • Podle trysky. Střela (JET) dosáhne nejdále, mlha (FOG) má širší záběr a pěna (FOAM) je něco mezi.
 • Podle objemu. Od miniaturního spreje do dámské kabelky, po velký pro obranu domácnosti.
 • S jednorázovou, či vícenásobnou pojistkou
 • S osvětlovací diodou. Například Obranný pepřový sprej ESP Tornado je velice šikovný, protože nadzdvihnutím pojistky dojde k rozsvícení výkonné LED diody. Útočník tak je navíc ještě oslněn světlem. Tento sprej také můžete používat jako svítilnu (a mít tak další důvod, proč ho nenechávat doma v šuplíku).
 • Speciální – pepřový sprej ve tvaru psacího pera je nenápadný a malý.
 

Dosah pepřového spreje

Podle objemu nádobky a typu trysky dosáhnete s pepřákem dva až čtyři metry. Nejméně dostříknou malé spreje typu mlha, nejdále velké spreje JET (tryska). Pozor na vítr! Pokud fouká silně proti vám, můžete postříkat sami sebe, namísto útočníka.

Jak dlouho vydrží?

Pokud jde o výdrž stříkání, tak je to v řádu několika sekund, opět, záleží na velikosti nádobky. Malinkaté pepřáky do kabelky vypotřebujete za 2 až 3 sekundy. Pokud jde o expirační dobu, je uvedena na nádobce a bývá to několik let od data výroby.

Jaká je účinnost?

Na vlastní sliznice jsem kdysi vyzkoušel slzný plyn a řeknu vám, je to opravdu velmi nepříjemné. Člověk je skutečně paralyzovaný a myslí jen na to, jak zastavit bolest. S pepřem to je stejně, při testování spreje jsme se nadechl malého množství a také jsem měl co dělat. Ostatně, stačí si najít na youtube nějaké video „pepper spray test“ a uvidíte sami.
Možná už jste ale slyšeli, že na někoho sprej nefungoval, protože byl opilý, zfetovaný, nebo prostě nefungoval, a nikdo neví proč. Nejčastěji je příčinou nedostatečné zasažení sliznic. Pokud člověk ví jak na to, dokáže účinky pepřového spreje do jisté míry oslabit. Stačí zavřít oči a nenadechnout se pepřové látky. Pokud se do očí netrefíme vůbec, a útočník se nenadechne pepře, může být efekt minimální. Pak je výhodou, pokud máte větší sprej, který můžete použít opakovaně. Malý sprej do kabelky naopak už může být prázdný.

Předcházejte krizovým situacím

Spoustě útoků lze předejít používáním zdravého rozumu. Choďte osvětlenými ulicemi, raději si zajděte přes místa, kde se stále pohybují lidé a hlavně, dívejte se kolem sebe (ne do mobilu), vyhodnocujte riziková místa a osoby a mějte plán, abyste byli o krok napřed.
Příště si povíme něco o elektrických paralyzérech.