Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Vybavení do přírody: Zabalte se správně na čundr!

Mnoho lidí si rádo odpočine od shonu všedních dní v přírodě. Zabývejme se nyní tou podskupinou, o níž můžeme říci, že se věnuje trampingu (trempinku), čili že - hezky česky - chodí na čundr.

Vybavení do přírody: Zabalte se správně na čundr!

Pobyt v přírodě uvolňuje naši psychiku, dává pocit svobody, utužuje vztahy, protáhne zlenivělé tělo a má všeobecně příznivý vliv. Abychom si ho však mohli skutečně užít, je třeba vědět, jak se do přírody vybavit. Záleží samozřejmě velice na tom, v jakém prostředí se budeme pohybovat, v jakém ročním období a předpokládaném počasí, na jak dlouho, sami nebo s někým atd. A samozřejmě i na osobních preferencích. Lze však vytipovat několik základních kusů vybavení, které se hodí vždy.

Nářadí

Zde máme na mysli především dva základní nástroje - nůž a mačetu. Nůž je obecně nejuniverzálnější nástroj, bez něhož se opravdu neobejdeme. Vybíráme přitom ze dvou základních typů - zavíracího a s pevnou čepelí. Obecně lze říci, že zavírací nůž je skladnější a obvykle i lehčí, zatímco nůž s pevnou čepelí je odolnější a vhodnější pro náročnější použití. Při rozhodování nám mohou pomoci informační články o výběru nože zavíracího i s pevnou čepelí. Nikde přitom není řečeno, že nemůžete mít ve výbavě oba.

Předpokládáme-li hrubší práci s dřevem, ideálním nástrojem je samozřejmě sekera. Ta je však značně rozměrná i těžká, takže na cesty rozhodně není příliš vhodná. Většinu její práce ale zastane i mnohem lehčí mačeta, která též usnadní cestu špatně prostupným porostem.

Nože i mačety se používáním tupí. Jak je obecně známo, s tupým nářadím se nejen špatně pracuje, ale také se s ním snadněji zraníme, takže je třeba udržovat ostří skutečně ostré. Plánujeme-li jejich intenzivní používaní či delší pobyt v přírodě, je proto vhodné s sebou vzít i patřičný brousek. Jak ho správně vybrat, je popsáno zde.

Předpokládáme-li delší pobyt mimo civilizaci, mohou být velmi užitečné i nářaďové kleště, jichž je k dispozici velký výběr.

Voda

Voda je pro člověka naprostá nezbytnost. Její dostupnost však závisí na tom, zda se hodláme pohybovat v divočině či v relativní civilizaci. Podle délky našeho výletu se můžeme rozhodnout, zda si všechnu potřebnou vodu poneseme v lahvích či v hydratačním vaku nebo zda ji bude nutné získávat v přírodě. V tomto případě je naprosto zásadní schopnost filtrovat (čistit) vodu. Základní zásoba vody rychle zmizí, zejména při námaze. Je proto třeba mít možnost měnit vodu z jakýchkoli zdrojů filtry a tabletami na bezpečnou pitnou.

Vaření

I když vyrazíme na krátký (jedno- či dvoudenní výlet), jen studené jídlo nám brzy poleze krkem. A nechceme-li nebo nemůžeme-li se paďoursky stravovat v restauracích, budeme se muset o teplé jídlo postarat sami.

Pomiňme otázku potravin, jejichž správný výběr není zcela triviální záležitostí a věnujme se potřebnému vybavení. Potřebujeme jednak něco, čím jídlo uvaříme, jednak v čem to uvaříme, tedy vařič a nádobí. Možnosti jsou značně široké, je proto třeba vybírat s ohledem na očekávaný objem vaření, vyžadované pohodlí a pochopitelně též objem a váhu vybavení.

Trváme-li na klasickém trampském ohni, potřebujeme kromě dřeva i něco, čím ten oheň rozděláme (zápalky, podpalovač nebo křesadlo).

První pomoc

Prostředky pro první pomoc by měly být naprosto samozřejmou součástí výbavy do přírody i při krátkých výletech. Nikdy totiž předem nevíme, co se může stát. Zejména jsme-li v horách či v lesích, odborná zdravotnická pomoc nemusí být rychle k dispozici. Zde obzvláště platí slova klasikova „je lépe mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít“.

Svoji sadu první pomoci si můžeme buď sestavit sami nebo sáhnout po hotové lékárničce. Chceme-li si lékárničku složit sami, je dobré se poradit se zdravotníkem. Rozhodně by v ní ale neměly chybět obvazy, škrtidlo, peroxid vodíku, gáza, leukoplast, nůžky a termofolie.

Světlo

Typů svítilen je mnoho a výběr široký. Záleží proto na tom, s jakou činností při zhoršené viditelnosti počítáme. Zvláštním druhem jsou čelovky, které umožní směřovat světlo vždy na to, co právě děláme (kam se díváme), a přitom mít obě ruce volné. Nespoléhejte pouze na jeden zdroj světla. Jeden hlavní a jeden záložní je dobré mít u sebe i když neplánujete nikde přespat. Na výletě se snadno někde zdržíte a potmě se špatně hledá správná cesta.

Přístřešek

Plánujeme-li alespoň jedno přespání v přírodě, musíme mít možnost si dostatečně a v suchu odpočinout, což je však bez nějakého přístřešku téměř nemožné. Proti dešti nám dobře poslouží celta, proti chladu přikrývka či spací pytel.

Při déletrvajícím výletu je však vhodnější stan v kombinaci se spacím pytlem. Pod sebe lze v každém případě doporučit karimatku, ideálně nafukovací. A chceme-li si dopřát obzvláštní pohodlí, můžeme se zaopatřit i nafukovacím polštářem.

Paracord

Paracord čili padáková šňůra je velmi užitečná pomůcka. Je dimenzována na nosnost 250 kg a využijeme ji při stavbě provizorního přístřešku, pro nouzové opravy, upevnění předmětů proti větru nebo třeba jako šňůru na prádlo. Můžeme ji mít jako klasickou šňůru dlouhou 30 m nebo jako náramek (obsahuje jen několik metrů šňůry).

Hygiena

Je jasné, že při krátkém (jedno- či dvoudenním výletu) lze hygienu trochu ošidit. Při delším pobytu v přírodě ji však nelze podceňovat, její nedodržování by se mohlo vymstít záněty, nemocemi apod. S sebou však berme jen skutečně podstatné věci, rozhodně ne zbytnosti jako šampóny, kondicionéry, dezodoranty apod., které jen zabírají prostor a zvyšují váhu. Naopak by nám neměly chybět základní hygienické potřeby jako mýdlo, zubní kartáček a pasta a podceňovaný toaletní papír.

Orientace

Pohybujeme-li se mimo dobře známou oblast, je rozumné nepodcenit orientaci v terénu. Poslouží nám k tomu mapa příslušné oblasti a buzola (její výběr je popsán zde). Dobře může posloužit i dalekohled.

Vyladěná výbava

Výše uvedené rozhodně nelze brát jako dogma, ale jako doporučení vyplývající ze zobecněných zkušeností z pobytu v přírodě. Neprobírali jsme přitom některé základní věci, které považujeme za samozřejmé, jako např. boty, oblečení nebo batoh , nebo spacák a karimatku, protože předpokládáme, že tyto záležitosti má již každý vyřešeny.

Jak bylo uvedeno již na začátku, skutečný výběr se bude u každého lišit podle toho, v jakém prostředí se bude pohybovat, v jakém ročním období a předpokládaném počasí, na jak dlouho, sám nebo s někým atd., včetně jeho vlastních zkušeností a preferencí.

Vybrané vybavení doporučujeme testovat, doplňovat, udržovat a měnit. Pokud na delší výlety do přírody vyrážíte často, testujte každý kus vybavení. Až v praxi člověk pozná, jestli mu dobře funguje produkt, který tak dobře vypadal v katalogu nebo na videu. Čas od času si můžete vybavení vyskládat na podlahu a zvážit, jestli vám něco minule nechybělo, jestli něco nenosíte zbytečně a hlavně překontrolovat, že vybavení, na které se potřebujete spolehnout, je ve stoprocentním stavu.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku