Jazyk:
Země doručení:
Česká republika (CZK)
Menu

Co s sebou na vodu

Vyrážíte poprvé na vodu a nejste si jistí, co a jak si zabalit? Níže jsme dali do kupy stručný seznam věcí, které budete na vodácké dovolené potřebovat a přidali jsme i pár rad, jak věci zabalit, abyste předešli nechtěným komplikacím.

Co s sebou na vodu

Pokud si loď půjčujete v půjčovně, většinou s sebou dostanete plastový barel, do kterého si věci dáte. Barel nemusí těsnit stoprocentně, i když správně zaděláte víko. Doporučujeme proto mít věci v barelu navíc v uzavíratelných sáčcích. Myslete také na to, v čem zavazadla převezete k řece. Krosnu s kovovou konstrukcí pak totiž do barelu nesbalíte.

Skvělým řešením je vlastní nepromokavý lodní vak, ve kterém si věci přivezete přímo z domova a nemusíte je přebalovat do barelu.

Bagáž lze převézt ze startu do cíle i po souši – buď svépomocí nebo prostřednictvím půjčovny, pokud takovou službu poskytuje. V takovém případě je vhodné zabalit se do jednoho kompaktního zavazadla, na kterém nic nevisí, dobře se pak se zavazadlem manipuluje a nedochází během převozu k nechtěným ztrátám.

peníze

Bez peněz do hospody nelez a na vodu také ne. Rozhodně se připravte na to, že půjčovné vodáckého vybavení něco stojí a nejinak je tomu za stanováním v kempech.

Příkladem: cena za noc činí 70,-Kč za osobu a 50,-Kč za stan. Připlatit si můžete za sprchu, za elektrickou přípojku, nebo za parkování.

Doklady

I uprostřed peřejí nepřestáváte být občanem příslušné země a také coby vodák se musíte v případě vyzvání legitimovat říční policii, která dbá na pořádek na řekách. Samozřejmostí je pak kartička pojištěnce pro všechny případy. Vše ideálně v nepromokavém pouzdru.

Telefon

Vychází dneska vůbec ještě někdo bez něj z domu? I nejzapřisáhlejší tramp a milovník přírody mívá v ruksaku mobil. Určitě to bude chtít v tomto případě nepromokavé pouzdro a pečlivé balení. 

spacák

Pokud něco musí za každou cenu zůstat v suchu, tak je to spacák. Ten umisťujte preventivně v igelitovém pytli do barelu. Trávit noc v mokru není nic příjemného a zdravého ani během tropických nocí. Navíc nad ránem bývá u vody i v nejteplejších měsících chladno. Spacák vybírejte s ohledem na druh výpravy. Jiný vyberete pro expedici na divokou řeku v Rakousku, jiný na letní víkend na Lužnici. Dnes se dají sehnat velice skladné a malé spacáky s naprosto dostatečnou výhřevností.

karimatka

Není nutnost, ale poznáte sami, že ležet na holé zemi několik nocí za sebou není nic extra příjemného. Nafukovací karimatky dokonale srovnají terén, změkčí vaše provizorní lože a navíc perfektně izolují chladnou zem. Špatné nejsou ani klasické pěnové karimatky, jejich nespornou výhodou je, že jsou velmi lehké, rychle schnou a tudíž je můžete mít i položené v lodi na lavičce. Nevýhodou jsou pak rozměry, které mohou komplikovat jejich transport.

oblečení

Zde je více než kde jinde nutné zachovat chladnou hlavu a střízlivě uvažovat, kolik toho budete opravdu potřebovat. Vše pak bude záležet na délce výpravy a předpovědi počasí. Zanechte doma večerní róby a střevíce na podpatku. V případě průměrné víkendové plavby nezapomeňte naopak na plavky, na jedno oblečení s krátkým rukávem a krátkými nohavicemi, jedno s dlouhými – pro večerní sedánky u táboráku. Jedno tričko na spaní, dva páry ponožek pro případ studených nohou, na každý den jedno spodní prádlo. Neprohloupíte s mikinou a nepromokavou bundou, ideálně s pončem, které si přes sebe přehodíte v případě deště.

boty

Ani zde by se nemělo nic přehánět, ale dva páry bot jsou minimem. Jednoduše řečeno: jedny boty do vody a do lodě, druhé na souš. V obou případech je lepší uzavřená obuv, jako jsou třeba tenisky. V případě nějaké nečekané události uprostřed propusti, kdy máte plné ruce i nohy práce sami se sebou a s lodí, jsou pantofle to první, co vodákovi uplouvá.

pokrývka hlavy

Na vodě se není kam schovat. Kolikrát plujete i desítky kilometrů mezi loukami a o stín nezavadíte. V takové chvíli je slušivý klobouček nebo kšiltovka k nezaplacení. Za deště stejně tak.

sluneční brýle

Ty vám mohou pobyt na řece, kde se paprsky neustále odrážejí od vodní hladiny, zpříjemnit, ale hlavně vás ochrání před nepříjemnými zdravotními komplikacemi. Škodlivou složkou slunečního záření není viditelné světlo, ale UV záření. Viditelné světlo může dráždit oči, ale pokud se nedíváte přímo do slunce, tak oči nepoškodí. Chcete-li mít jistotu, že jsou vaše oči dobře chráněny před UV zářením, kupte si kvalitní  brýle, v Armedu nabízíme balistické, jistě budou dražší než obyčejné, ale spolehlivě chrání vaše oči. Navíc jsou i zabezpečeny proti rozbití, což při sportech může být dost důležité. I při oblačnosti se sluneční paprsky, včetně UV tříští a odrážejí do očí, takže pokud je oblačnost jen mírná, jistě mají sluneční brýle svou ochrannou funkci.

čelovka

Naopak v situacích, kdy je světla málo, určitě oceníte svítilnu, baterku, ideálně čelovku. Jít za tmy ze stánku s občerstvením a hledat ve stanovém městečku ten správný přístřešek může velmi snadno skončit menším či větším faux pas. K dostání jsou velmi kvalitní outdoorové čelovky, které jsou voděodolné a mají regulovatelný tok světla, např od výrobce Petzl nebo Led Lenser.

jídlo

Záleží na tom, jak velký romantik jste nebo nejste. Vařit si buřtguláš v kotlíku na ohníčku a pak péct v popelu brambory má dozajista své kouzlo. Na druhou stranu to zpravidla znamená, že s sebou musíte brambory, buřt i ten kotlík táhnout. V rozumné míře to není problém, ale obecně je lepší kupovat čerstvé potraviny a jídlo cestou. Nemáte pak problém vejít se do barelu a dnešní vodácká základna po celé České republice vám dává jistotu, že téměř vždy narazíte během pár kilometrů na stánek, restauraci nebo hospůdku. Do lodi si schovejte jen nejnutnější rezervu. Pokud přeci jen toužíte vozit jídlo s sebou nebo se chystáte např. do zahraničí, kde možnost průběžného zásobení nebude, můžeme s čistým srdcem doporučit cestovní jídlo Adventure Menu nebo lehké dehydrované potraviny Tactical Foodpack.

multitool

Přísloví „každý muž má v kapse nůž“ už dnes neplatí úplně. Mnohem lepší je totiž pořídit si takzvaný multitool, neboli moderního nástupce populárních „švýcaráků“. Ostrá kudla je zde doplněna o množství vysoce kvalitního nářadí do kapsy, které oceníte na vodě více než kde jinde. Kleště na vytahování zaseklých kolíků od stanu, pilka na nouzové přeříznutí větví na táborák, otvíráky na láhve i na konzervy, nástroje na nouzové opravy jakéhokoliv materiálu. 

provaz, provázek, koňadra

Základní vybavení každého trampa i vodáka. Ať už na sušení ponožek, nebo na přetahování lodi přes nesjízdný jez.

repelent

Řeka = komáři. Tohle pravidlo platí snad všude na světě a v českých kempech, kde má bodavý hmyz přes léto doslova hody, to platí dvojnásob. Nic vám neznepříjemní plavbu i spánek tak, jako bzučiví bodající nezmaři. Klidně zapomeňte šampón, nechte doma mýdlo, ale nikdy nezapomeňte repelent!

hygienické potřeby, krém na opalování, toaleťák

S repelentem souvisí i ostatní vybavení hygienické taštičky. Kartáček na zuby, pasta, kousek mýdla… To, že byste měli mít s sebou léky, které pravidelně užíváte, o tom snad není potřeba mluvit. Opalovací krém oceníte i v dnech, kdy je pod mrakem. Sluneční záření se u vody násobí odrazem o hladinu. A kousek toaletního papíru se neztratí nikdy. Ano, je šance, že potkáte cestou hodně lopuchů s beruškou, ale co si budeme nalhávat, papír je papír…

igelitový pytel

Hodí s v podstatě vždycky. Pokaždé se najde něco, co není na vodě tak úplně suché a co si zaslouží oddělit od ostatních zatím ještě suchých věcí. Ostatně, ne každý barel je úplně stoprocentně vodotěsný.

Ještě pár typů na závěr:
  • Co si do barelu natlačíte, to také povezte, aneb čím těžší barel, tím větší ponor a čím větší ponor, tím větší riziko úplného ponoření. Nemluvě o tom, že sud blížící se svou hustotou hodnotám olova rozhodně neplave a v hlubších vodách se špatně hledá. Proto je vhodné ho mít přivázaný k lodi.
  • Nikdy nespoléhejte na to, že váš parťák bude mít v barelu místo na vaše věci. Zpravidla ho nemá, nebo už ho zabral někdo jiný.
  • Důkladně zvažte, co budete OPRAVDU potřebovat, a zda je nutné s sebou brát nezbytnosti typu „fén“. Voda je od toho, že se namočíte.

Ohledně správného balení vybavení jsme se rozepsali v článku s názvem Jak si vhodně zabalit.

Sdílet na Twitteru Sdílet na Facebooku